Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hade en brittisk kollega runt 2004 som, när vi diskuterade Irak, sade att "även om, är det något fel med det?"USA går efter oljan...som vanligt![]()
USA går efter oljan...som vanligt![]()
Mer krypto och mobiltelefoner för att kompensera.Det vore nog extremt obra för den högt belånade fasrighetsmagnaten Trump om usa fick hög inflation och därmed höjda räntor.
Jag skulle gissa på att hans fastigheter är stoppade i varsit eget bolag som det är kutym att göra, och så betalar de allihopa till ett separat bolag eller fond som inte har några utgifter (annat än att guldplätera allt).Det vore nog extremt obra för den högt belånade fasrighetsmagnaten Trump om usa fick hög inflation och därmed höjda räntor.
Finns en enorm iransk diaspora, var av många är välutbildade och demokratiskt sinnade så om det är någonstans det går så är det Iran.Så då är usa snart i krig igen.
Vad är slutmålet?
Naturligtvis att avsätta regimen men sen?
Vilka/vem ska ta över?
Att Iran plötsligt ska bli demokrati med fria val känns tämligen avlägset...
Finns det någon grupp/person som kan och vill ta över?
Och är det isf någon väst/USA/Israel kan lita på?
Jag tror det finns ett antal personer, företag, länder och organisationer som kan tänkas engagera sig.Även om det finns många som har utbildats väl utanför Iran de senaste decennierna är det nog inte helt lätt att få tillbaka dem. Det lär vara stökigt där ett tag om de lyckas bli av med nuvarande styre.
Den där fredsälskande gubben i Florida har ingen vidare lycka med fred på jorden.

Varför vågar inte Sverige hjälpa USA mot Rawa Majid och ayatollan?
Förstår överhuvudtaget inte varför du drar in Ukraina i resonemanget, fjantig jämförelse då det ena så klart inte utesluter det andra.Varför ska vi göra det? USAs kan väl ta den skiten själva så kan vi i Europa hjälpa Ukraina som Trump skiter i.
Synd för Ukraina att dom inte har olja, man ser hur snabbt Trumpen skulle ha sprungit till undsättning då.
Förstår överhuvudtaget inte varför du drar in Ukraina i resonemanget
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
MC-Mässan närmar sig!
På årets stora motorcykelmä... |
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |