Nä den trollet gick jag inte på.Ok. SD:are. Allt är invandrarnas fel.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nä den trollet gick jag inte på.Ok. SD:are. Allt är invandrarnas fel.
Verkar som att de fick Mohammed Deif i attacken, då var det värt det.
JaOm han nu fortfarande lever, tycker du att det är ok att Israel haft ihjäl rejält många oskyldiga helt vanliga palestinier i sina många försök att ha ihjäl honom?
Det tror jag inte att offren håller med om. Och det hade du nog inte heller gjort om du varit i deras situation. Det tar jag faktiskt lite för givet men du lär nog inte hålla med.
Det är klassiskt i allt beslutsfattande att man får ta det minst dåliga.Det tror jag inte att offren håller med om. Och det hade du nog inte heller gjort om du varit i deras situation. Det tar jag faktiskt lite för givet men du lär nog inte hålla med.
Alltså är det där en person som försöker hugga två IDF soldater med sina automatvapen redan riktade mot honom?
Det är tyvärr det vanliga, så här är det alltid, i alla frågor, allt är lögn från början till slut.![]()
Kräver eldupphör på svenska – men uppmanar till fortsatt krig på arabiska
Dubbla budskap på demonstrationer för Palestina i Malmö.www.sydsvenskan.se
Kräver eldupphör på svenska – men uppmanar till fortsatt krig på arabiska
24 juli 2024 06:00
Tusentals demonstrerar regelbundet på Malmös gator, med krav om eldupphör i Gaza och med kritik mot Israel.
Men Sydsvenskans granskning visar att tonen hårdnar när ledande röster talar på arabiska, med uppmaningar till terrorstöd och fortsatt krig. Arrangörerna tar avstånd, men betonar att det är svårt att stoppa någon som dyker upp med en egen megafon.
Väldigt kvinnligt om inte annat, hon har så klart varken betalat eller skruvat upp tv
Vad förväntar hon sig för resultat?Väldigt kvinnligt om inte annat, hon har så klart varken betalat eller skruvat upp tv
Tror det, fred nuVad förväntar hon sig för resultat?
Funkar det?
När vi hade konsert i en kibbutz inte långt från Gaza var luften full av brandrök. Palestinierna släppte små eldar med luftballonger in i Israel för att bränna jorden. Vi hade vakt ute för att kunna packa ihop och dra ifall det skulle bli värre.
Var det här nära platsen för 7/10 ravet?
![]()
Massakern på musikfestivalen
Ett av målen för Hamas terrorattack den 7 oktober 2023 var musikfestivalen Nova i södra Israel. Runt 360 deltagare, främst unga människor, sköts till döds. Andra kidnappades. Med hjälp av material som festivalens besökare filmade med sina mobiler berättar några av de överlevande nu om det som...www.svtplay.se
Är det en sak jag hade velat hinna reda ut är det hur vi kunde ha medlemmar här som ömsom försvarade/förnekade dessa skeenden.


Nato har Link16 vilket samtliga vänligt sinnade stater (tex Sverige) sedan länge infört på de flesta plattformar. En förutsättning för interoperabilitet, tex insatsen i Syrien.Apropå Ryssland och en sämjande effekt på EU:
Om inte annat borde EU ha standarder likt NATO för samoperation och delning av information så att alla länder kan agera i unison på snabbt inkommande hot, som en svärm kryssningsrobotar. Det smartaste vore väl att helt sonika använda samma standarder som NATO har eftersom att i princip alla vapensystem i EU ändå redan har eller är förberedda för det istället för att bygga en egen flora standarder så att alla måste fungera i två olika system samtidigt.
|
Fyra nya Triumph-modeller
En helt ny Bonneville T40, ... |
|
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |