Skatunge på vift

Teddy

"...I been here for years"
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Vallentuna
Hoj
1973 Suzuki GT550.
Jag har inte skrivit något tidigare då jag hellst hade velat att mitt första inlägg om Skatungen skulle vara av typen "Wow, vilken hoj liksom! Nu har Skatungen och jag redan varit på banan två gånger så det kanske är dags att skriva några rader.

Hur är det då att köra en 250-racer? Pfja, ur mitt långsamma B-perspektiv är det ganska odramatiskt. Den känns som en Aprilia RS250 ungefär fast med bättre mellanregister och bättre bromsar. I o f s har jag kört den för fett än så länge, den där riktiga punchen finns inte där och det är svårt att veta hur bra den går när det går, så att säga. Den varvar inte ur ordentligt på alla växlar. Lite motvind och den börjar sega redan vid 11000 varv. Ibland när man ger fullgas på låga varv, typ 7-8000, bluddrar och tvekar den, då får man dra av på gasen och försöka igen. På gårdagens tisdagsträning var den dock hundra resor bättre än vad den var på tisdagsträningen för två veckor sedan då den bara varvade 11000 när det var halva varvet kvar och nära hem till depån. I ren frustration kastade jag mig då ut i gräset utanför esset och plockade en bukett maskrosor. Igår varvade den oftast till 12-13000 men känndes ordentligt degig högs upp, det var bättre att växla vid 11000 och låta motorn hämta ny kraft längre ner i registret. Apropå växlingar. Jag provade med att växla upp utan att använda kopplingen och det gick överaskande bra. Tack för att ni övertalade mig!

Tyvärr är fjädringen helt åt skogen, även om den blivit bättre med en hel del skruvande men det är löjligt hur dåligt den uppför sig trots de extrema inställningarna jag mer och mer arbetat mig fram emot. Den känns stötig som fan och med förra tisdagsträningens vurpa har jag noll förtroende när det känns så. Trots att jag börjar näma mig fullt utskuvat på komp både fram men framförallt bak känns det stenhårt. Samtidigt försöker jag dra åt returen då erfarenheten säger mig att det är där man märker den största skillnaden men det är liksom inte där problemet sitter. Det är inte det att den hoppar som en jo-jo i gummisnöre utan att den känns som att köra en kundvagn över en grusig asfaltsparkering. Sen kommer Torkel fram och säger att Watz har skruvat in allt i botten "Den blir så mjuk annars". Suck!

Det som jag hört andra säga om racers, att de ska vara svårkörda, ilskna o s v tycker jag inte alls stämmer. Chassit är underbart avstämt och allt är liksom bara bättre. Den enda riktigt stora ahauplevelsen är avsaknaden av vikt. Den där känslan av att åka runt på en trampcykel är mycket konstig och svår att förlika sig med. Den låga vikten är för det mesta en fördel, allt går snabbare men det blir också vingligare när det blåser märkte jag igår.

Jag har upplevt samma fenomen med Aprilian under samma förhållanden just på Sviestad. När man på långa rakan åker med sidvind fårn vänster lutar man lite åt vänster och ungerfär när passerar genom högerknicken har man en skogsdunge till höger som gör att man hamnar i lä och man faller liksom åt vänster och kontrar detta genom att luta sig åt höger lagom till det att man kommit förbi skogsdungen ut i sidvinden och när man redan ligger där och trycker ät höger kommer sidvinden som en stor hand och knuffar på ännu mer. För första gången upplevde jag detta som lätt obehagligt och slog av på gasen. Vilken fegis man är och känslig dessutom. När jag berättade det för Tobias sade han bara; Vilken sidvind då? Han bara gasar och kör dit han tittar och fort dessutom. I dagsläget kommer han varva mig på tävlingen, jag måste bli snabbare.

En riktig njutning är att skruva av topparna och titta in i lejonets kula. Det intressant och se vilka konsekvenser ens förändingar får. Faktiskt såg jag direkt på topparnas insida att de mindre munstyckena jag satte i var ett steg i rätt rikting men att det borde suttit än mindre munstycken i. Som grädde på moset låg idag innanför dörren en avi från Jourhörnan, där ligger ett paket och väntar p mig. I paketet finns en väderstation inköpt i England via internet så nu kommer jag att kunna sitta och porra med RAD-beräkningar.
:)
 
Där ser man, den förste som INTE stämmer in i hallelujakören....

Det kommer nog ska du se, får du bara fjutt på skiten och blir tillfreds med inställningarna så.....

Jag reagerade dock på "känns som en Aprilia fast med bättre mellanregister", du måste verkligen har bestyckat underligt om du får till det där.....En Aprilia RS250 är ju körbar på gatan, det ska definitivt inte en racer vara.

Edit:Att den bluddrar och tvekar vid 7-8000 varv är nog inget fel, min MÅSTE upp över 9k om den ska svara någorlunda rent och inte spotta och fräsa åt mig.
 
Last edited:
Chris Ash skrev:
Att den bluddrar och tvekar vid 7-8000 varv är nog inget fel, min MÅSTE upp över 9k om den ska svara någorlunda rent och inte spotta och fräsa åt mig.

Håller inte riktigt med om att den ska bluddra å tveka vid 7-8000. Rätt inställd så drar Hondan riktigt mjukt redan då, fast nå´n "punch" finns inte förrän efter 9000...
 
Teddy skrev:
Faktiskt såg jag direkt på topparnas insida att de mindre munstyckena jag satte i var ett steg i rätt rikting...

Hur såg du det? Hur såg det ut första gången? Några märken? Var insidan av toppen jämnfärgad eller som min mörkare på ett ställe?
 
Du har ju sett lite bekymrad ut på Sviestad och ett tappat förtroende är svårt att hitta igen, jag skyller allt på däcken eftersom det är eneklt att åtgärda. Jag tror du kommer att gilla hojen när du får ordning på den. Dessutom är inte Fredde en bra referens på fjädring enligt honom själv, nu har han tex. en specialbyggd Öhlinsdämpare som egentligen är till en Superbike eftersom deras 250-dämparen är för mjuka för Fredde....

Trampcykelliknelsen är strålande och i crossböjen har jag flera gånger fått ta om eftersom jag varit på väg över gruset i insidan eftersom jag kör med TRX-referens på när en kurva börjar.

På´t igen bara!
 
racerskalman skrev:
Håller inte riktigt med om att den ska bluddra å tveka vid 7-8000. Rätt inställd så drar Hondan riktigt mjukt redan då, fast nå´n "punch" finns inte förrän efter 9000...

Möjligt, men vem fan kör på 7-8 k? :)

Edit: Möjligt att en 125 har ännu smalare register, jag vet inte.
 
Hej, en snabb fråga bara, är 25000;- rätt pris för en Rs 250 från 98 ?

(lite OT, jag vet)
 
Teddy skrev:
Jag har inte skrivit något tidigare då jag hellst hade velat att mitt första inlägg om Skatungen skulle vara av typen "Wow, vilken hoj liksom! Nu har Skatungen och jag redan varit på banan två gånger så det kanske är dags att skriva några rader.
Det borde du göra oftare, ett rent nöje att läsa.
Lycka till med alla inställningar.

/A
 
Teddy skrev:
Tyvärr är fjädringen helt åt skogen, även om den blivit bättre med en hel del skruvande men det är löjligt hur dåligt den uppför sig trots de extrema inställningarna jag mer och mer arbetat mig fram emot.

Prova någon annans 250 eller låt någon annan testa din så får du en fingervisning om det är hojen eller du som måste justeras. Annars riskerar du att älta detta helt i onödan. Kanske är något snett och går att justera med hjälp av någon som kan. Men kanske är det din mjuka körstil som inte funkar lika bra på Hondan som på Aprilian.
 
Punkt 1. Hojen ska iofs inte bluddra vid 7-8000, men där ska du aldrig ligga ändå. I en lång kurva som du accar långsamt ur kan du låta den trilla ner på 9000 i nödfall, annars är det över 10k rpm som gäller.
Växla vid 11000??? Rätt bestyckning och du ska dra den enkelt till 13000, efter det kommer du nog upptäcka skillnaden mot aprilian..

Punkt 2. Om chassit känns bra, varför skruva på fjädringen? ;)
Iofs lite av det här jag beskrev för dig innan i vintras, cykeln kan kännas väldigt avig, studsig och allmänt jävlig ända fram till du börjar pressa den lite, och dit har du inte kommit av vad jag såg i tisdags. Grundinställ gaffel och bakstudsare, åk sen ut och bara kör, varv efter varv, när du åkt lite mer än du gjort kan du börja skruva på fjädringen till din smak, ingen bra idé att gå till ytterlägen innan du känner cykeln och aprilian är ingen riktigt bra referens..

Jag har nog ett set däck över som är nyare än de du har, så du slipper ha den bristen av förtroende iaf.
 
It's alive!! :yoparty
P1060436.JPG

Flera bilder från i Tisdags finns på http://www.lms.se/Roadraci/imagearchive/images/040817/index.htm
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top