team toker
Gudomlig sporthojare
ang laddning. går det ladda den på ladstation, om nu vill köra längre sträckor
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det går att ladda men det tar tid isf., typ 15km/timme. Laddaren är bara på 650W så det är ingen hoj man åker in och laddar på en laddstation.ang laddning. går det ladda den på ladstation, om nu vill köra längre sträckor
Min personliga uppfattning är att åka +100 med en hoj utan kåpor och upprätt körställning är rena pesten. Samma förutsättningar bidrar till att batteriet tar slut ganska fort. Så jag skulle inte välja en FX för det ändamålet.Hur tror du den skulle funka som pendlarhoj fem mil enkel väg, mest tvåfilig 100-väg och resten köer köer köer?
Jag tycker 100 knutar i friska luften är schysst i och för sig.Min personliga uppfattning är att åka +100 med en hoj utan kåpor och upprätt körställning är rena pesten. Samma förutsättningar bidrar till att batteriet tar slut ganska fort. Så jag skulle inte välja en FX för det ändamålet.
Min skruvdragare har 200Nm. Inte snabb när jag driver ett fordon med den.Äntligen hade vägarna torkat upp så man kunde köra en sväng utan att skita ned både sig och hoj. Lite läskigt hur snabbt man glömmer vad 106Nm innebär på en 136kg lätt hoj efter typ 4 månaders uppehåll.
Men det är bara att inse att man är 2 mån för tidig. Att åka hoj i februari är ingen höjdare. Trots vinterhandskar, 5 plusgrader och 50/70-väg så frös jag som f-n!
Personligen så kör jag nakenhoj till jobbet just för att det ska vara jobbigt att köra alldeles för fort. Lagliga hastigheter är inget problem för mig, och då har jag en såndär skitful äventyrshjälm med keps för pendling för att jag alltid kör motsols. Hemskt oljud och fartvinden drar i hjälmen betydligt mer än mina sporthjälmar.Min personliga uppfattning är att åka +100 med en hoj utan kåpor och upprätt körställning är rena pesten. Samma förutsättningar bidrar till att batteriet tar slut ganska fort. Så jag skulle inte välja en FX för det ändamålet.


Inte lätt det där med hk o vridmomentMin skruvdragare har 200Nm. Inte snabb när jag driver ett fordon med den.
Blir de inte nästan 0 kr om man laddar via solcell paneler en solig dag..?
Ja så är det naturligtvis, även om man har en initial kostnad för att sätta upp solcellerna.Blir de inte nästan 0 kr om man laddar via solcell paneler en solig dag..?
Skillnaden kanske inte är så mycke mellan 0 å 7 kr då... Alltid någe iaf..
Ja så är det naturligtvis, även om man har en initial kostnad för att sätta upp solcellerna.
Jag närmar mig 350 mil sedan jag köpte den, runt 200kr i el har gått åt. Motsvarande bensinhoj kanske snittar 0,5L/mil, 3500-4000kr i bensin med dagens soppapris. Så driftskostnaderna i sammanhanget är ganska överkomliga ändå![]()
Alla hojar tappar väl ett hekto eller två per månad? Mina gör det i vart fall. Tror inte det har med Zero att göra då de sannolikt inte tillverkar däck och slang själva.Va roligt med en ”modellkompis”! Våra hojar är ju inte direkt vanliga, har bara sett 1 Zero i trafik vid ett tillfälle vad jag kan minnas.
Jag är också supernöjd med min. Den enda issue’n jag har är att den tappar lufttrycket i däcken över tid, typ 0,1-0,2 bar på nån månad. Tydligen flera som upplever samma sak. Annars är det bara att ladda och köra, superrolig hoj!
Den slutsatsen verkar rimligOktober 2021: Fram 2,2 Bak 2,4
Mars 2022: Fram 2,2 Bak 2,4
Tappar man tryck läcker det någonstans.
Oktober 2021: Fram 2,2 Bak 2,4
Mars 2022: Fram 2,2 Bak 2,4
Tappar man tryck läcker det någonstans.
Yeah, no.Den slutsatsen verkar rimlig
Har samma fenomen på mina cyklar.
Hondan med originalslangar håller sig konstant hela tiden.
|
|
YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT
Inför 2026 uppdateras maski... |
|
|
Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor
Ducati presenterar, i samar... |
|
|
Nu startar mässan i Milano
Nu åker vi på redaktionen n... |
|
|
EU:s fartgräns för MC stoppad
SMC, FIM och FEMA har lycka... |
|
|
Femte generationen Monster är här
Legendariska Ducati Monster... |
|
|
Påvens BMW R18 utauktionerad
Den 3 september 2025, under... |
|
|
GGN 2025, värsta hittills !
Conny Bohlin, VD för Nordic... |
|
|
Bildsvep – GGN 2025
På plats i depån på årets G... |
|
|
Wunderlich vindavvisande väskor
Pressrelease om nyhet från ... |
|
|
GGN Shakedown – Stark Varg EX!
MysEnduro i Laxå I sönda... |