Mr Magsnus
Ny medlem
Fürstenhoff skrev:2634886Inte ens i närheten med all förbannad prutning mm pga Tyskland vilket gör marginalen mindre än 300kr per däck minus tiden för omläggning, balansvikter etc!!
Hoppas att det ger en inblick i problematiken inom däck branchen och era drömmar om lägre priser & tur att detta inte är vår huvudinkomst i vår verksamhet utan en ren bisyssla!!
/Fürstenhoff.
Jag förstår, måste vara väldigt svårt för de som bara sysslar med däck att hantera den konkurrensen fast de brukar väl å andra sidan främst syssla med bil- och lastbilsdäck och ha mc-däcken som en bisyssla.
Om nu marginalen är ca 300 per däck skulle ni väl lika gärna kunna ha det som pris för omläggning ink balansering för en kund som kommer med ett Tyskland-däck? Eller?
