Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tack! Men vad är det för fabrikat?
Samma sak hände mig när det begav sig. Efter mycket om och men insåg jag att det var dödarkontakten till stödet som lagt av och inte längre fungerade.
Värt att kolla. Ibland glömmer man de enkla grejerna.
Byt bulten som håller stödet på plats, till en som slutar så bara muttern får plats! Eller såga av den lilla förlängningen på orginalbulten. Det finns en bricka för fjädern, den som har "njure" form. Fastnar inte den på förlängningen på bulten så hålls stödet på plats tills du petar upp den. (Åk nu inte iväg med stödet nere o skäll på mig efteråt!!)Jag tänkte just på det, det finns nog fan ingen brytare vid stödet. Min har en fjäder så att stödet fjongar upp av sig själv, vilket kan va ganska irriterande emellanåt. Vet inte om det ska va så eller ej.
Har tyvärr inte möjlighet att testa kompet.
Jag körde full rulle när det hände, gick finfint tills den tvärdog. Sedan dess har den bara baktänt ett par gånger.
Ställde kranen i primerläge, kommer massor med soppa. Har rengjort förgasarna. Jag är dock lite tveksam när stiften inte blir blöta, vart tar all soppa vägen? Gnistan ser misstänkt svag ut, trots nya stift. Har tyvärr inte möjlighet att testa kompet.
Jag körde full rulle när det hände, gick finfint tills den tvärdog. Sedan dess har den bara baktänt ett par gånger.
Testade med ny belgisk CDI-box. Utan resultat, hon är stendöd. Tycker att gnistan blev lite bättre, men den är mer vit än blå om det spelar någon roll. Soppa får den. Kan det va tändspolen?
Att den käkat upp kolvarna har jag svårt att tro. Har inte kört mer än ett par hundra mil sedan renovering.
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |