Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kjelle skrev:"Välkommen till Medelpad - med Sveriges bredaste invånare!"?![]()
Förlåt sportarn, det var inte meningen att paja din tråd. Sorry!sportarn skrev:Ge f-n i att skriva strunt i tråden![]()
Ska ni kasta skit på varandra så har jag för mig det finns nån stockholmstråd som funkar jättebra!![]()
andersbrink skrev:Våga taget steget att inte vara alla till lags, när som helst, var som helst. Våga skaffa dig "ovänner" - och du kommer att märka att dom inte alls blev dina ovänner. Lär dig säga NEJ! Skit i vad andra tycker. Lättare sagt än gjort... försök iaf.
Men framförallt, motionera och ät!
Medicin kombinerat med samtal, förslagsvis då kognitiv beteende terapi, är att rekommendera om ångesten är så svår att medicinering behövs. Medicin utan samtal kan hjälpa, men prognosen är mycket bättre med samtal i kombination.bonny skrev:2691556
Lite tråkigt besserwisseri men kan kanske fungera som hjälp för någon om jag avslutar med ett gott råd: Om ni får panik: Kräv rätt behandling! Ni ska ha en kognitiv eller beteende terapeut, inte mediciner.
Ok, ett bra inlägg det ska jag erkänna, men tyvärr har du fel angående behandling av ångest med mediciner samt SSRI preparatens effektivitet.Dark_Messenger skrev:2691685Medicin kombinerat med samtal, förslagsvis då kognitiv beteende terapi, är att rekommendera om ångesten är så svår att medicinering behövs. Medicin utan samtal kan hjälpa, men prognosen är mycket bättre med samtal i kombination.
Förstår inte att så många här är fientligt inställda till medicinering..?
Se det som diabetikerns förhållande till insulinet dvs. Vid tillräckligt svår ångest är "lyckopillren" eller "SSRI-preparaten", för att vara korrekt, den nödvändiga medicinen för att ångestpatienten ska fungera/fungera bättre.
All heder åt dom som inte behöver mediciner, men om "tillfrisknandet" kan förkortas och därmed "lidandet" för patienten mildras, varför inte ge dagens moderna preparat, förslagsvis SSRI, en chans? De har dessutom som någon tidigare nämnt en extremt god prognos vid rätt insättande och för rätt patienter.
Jämför inte selektiva serotoninåterupptagshämmare, SSRI, med antika preparat a´la sobril eller valium.
Någon tidigare pratade om ljusterapi och någon annan om elallergi..
Det finns inga som helst evidens på att ljusterapi har någon långtidseffekt. Många sjukhus har skrotat sina ljusterapirum/program idag av just den anledningen.
Elallergi har varit/är ett flitigt debatterat ämne. Dock har man i studier, blindtester osv inte funnit evidens på att det existerar något sådant fenomen.
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |