Nu har jag kollat försäkring på en CB1000R, hopplöst! (23 år, bor i GBG)

Har du kollat med Salus Ansvar?

Jag betalar 600kr/månad för halv för en ninja 600. Dock har den ju några år på nacken, men o andra sidan är jag skriven mitt i Stockholm och är 22 bast! :tummenupp
 
Det var himla saftigt, men sen tror jag en av "magiska" gränserna är när man fyllt 24 år för försäkringar, inte så att det blir billigt, men billigare. :)

Om du kollar på 10 år eller äldre Suzukis så kan du få riktigt bra priser, det har jag. 27 år och en TL1000R för lite över 6000 helförsäkrat Zon 2 Stockholm. :tummenupp

nja blev snarare dyrare för mig =)
du ska nog upp i en 35år
 
Givetvis inte, men det är värt det.

Nu snackar vi om vinstdrivande företag som knullar folk upp och ner.


Gör dem?

Jag skulle nog snarare säga att det är alla wannabe GR som knullar oss alla ut&in genom att skenförsäkra och köra in i vägbommar och sånt.

Hade FB tagit såna överpriser hade de gjort kalasfina vinster, och då hade nån annan tagit bara liiite mindre för att vinna kunder och fortfarande gjort vinster, så hade nästa sänkt lite till och.....

Det kallas konkurrens. FB har inget "emot" oss, de vill bara tjäna pengar. Priserna är som de är för att vi KOSTAR jävligt mkt. Yngre mer än äldre, sporthojsåkare mer än Guldvingehjätar osv.

Jag skiter i vilket, men stå för att du lurar dina hojåkar-fränder istället för att försöka få det till att du har "rätt" att göra det för att FB skulle blåsa folk.
 
Jag betalar ca 1000 kr i månaden för min Ducce streetfighter i sthlm , 40 + försäkring Bilsport MC :tummenupp
 
Kolla med Bilsport & Mc OCH Svedea.

Du borde få en bra mycket bättre premie där.

Glöm inte eventuell SMC-rabatt.
 
Det är ju inte lika enkelt att bevisa eller hur?
Det är ju inte nödvändigtvis så att försäkringsbolag behöver starka bevis för ett sakförhållande. Det räcker med att de misstänker att något är fuffens så kan de vägra ersättning.
 
Får väl fortsätta försäkra på farsan i värsta fall, trafik täcker även om det inte är ägaren som kör. FUCK FÖRSÄKRINGSBOLAGEN!

Hahah skön attityd

Försäkringsbolagen kan vara en pain in the ass indeed, Folksam är fan värst med sina sinnesjuka höjningar. Fick pröjsa under 10k halv/hel för en zx10 för några år sen. Nu idag skulle dom ha 30k+ och R1an ville dom ha 4 eller 5 tusen i mnd för? Inte helförsäkrad altså. Tack till Länsförsäkringar säger jag bara, 1500 mnd / avställningsbar 125:- i mnd / 25 år f.klass 5/7 hoj: R1 08. Så glöm inte att kolla med Länsförsäkringar:tummenupp
 
Last edited:
Med skillnaden att det i B&MCs villkor för t.ex 30+ försäkringen krävs minst 5 år med körkort ;).

Så är det nånstans det spelar roll är det ju där :).

Vart fick du det ifrån? Det stämmer inte alls. Tvärtom så får du samma premie oavsett hur länge du haft körkortet när du kliver över 30+.
 
Vart fick du det ifrån? Det stämmer inte alls. Tvärtom så får du samma premie oavsett hur länge du haft körkortet när du kliver över 30+.

Nu har jag inte B&MC längre, men 07-11 var iaf villkoret för att KUNNA teckna alla "villkorsförsäkrningar" (24+, 30+ osv) att man haft körkort minst 5 år.
 
En GSXR 1100 -92 och äldre kostar i sommar ca 1800 kr hel/hel hos Bilsport o mc.
Krav skall vara i orginalskick.
Visst hojen är inte helt självsvängande men med 14,3 kr/bakhjulshk (126 hk) så är den grymt prisvärd.
En nyare sporthoj ligger på 100 och uppåt (150 hk och ca 15 000 kr)
Samma hoj på Svedea 12xx:- med SMC rabatt
 
Jag har en CB1000R 2009 vit - helt jävla suverän hoj ! o jag körde gixxer 1000 K5 förra året.
Min CB har jag försäkrad hos Bilsport MC och jag är 24 bast bor mitt i stockholm, 800 kronor i månaden betalar jag ej avställningsbar, me nvem vet, hojen kanske får ny ägare i 20 minuter till avställningen ! ;)
 
Vill bara meddela alla att det blir en hoj man har råd med.

CB1000R på bilsport mc på mitt namn (nästa år) 14 000 för halv. Det funkar, men ändå apdyrt.

Street triple för jag för nästan 4000 mindre om året.

Men det lutar åt att jag faller tillbaks på en gammal kärlek, en ZX7R... borde inte vara alltför dyr trafikförsäkrad.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top