Vi flyger alltså för lite enligt Miljöpartiet!
https://twitter.com/skyttedal/status/958278753477591042
https://twitter.com/skyttedal/status/958278753477591042
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vi flyger alltså för lite enligt Miljöpartiet!
https://twitter.com/skyttedal/status/958278753477591042
Vi flyger alltså för lite enligt Miljöpartiet!
https://twitter.com/skyttedal/status/958278753477591042
Miljöpartister brukar kunna stå för de mest häpnadsväckande tankevurpor men just denna logikmästare verkar tillhöra KD.
Det stämmer ju: Vi har inte direkt brist på el i landet (däremot överföringskapacitet). Höga elpriser har vi inte heller brist på precis som Lorentz sa. Sen är väl höga energipriser bara positivt för MPs agenda så det är klart de inte ser problemet."vi har varken brist på el eller höga elpriser"
//Lorentz Tovatt (MP)
WOW! Den faktaresistensen är inte är leka med...
[/URL]
Eller så här:Såhär?
Om en rolexklocka kostar 100000 kr och en kWh el kostar 2 kr. Är elpriset högt då? Låter ju snorbilligt.
Det stämmer ju: Vi har inte direkt brist på el i landet (däremot överföringskapacitet). Höga elpriser har vi inte heller brist på precis som Lorentz sa. Sen är väl höga energipriser bara positivt för MPs agenda så det är klart de inte ser problemet.
Jo, nu har vi brist på el i Sverige, bara för att vattendammarna uppe i norr är fulla så kan man inte ta ut mera energi när generatorerna redan snurrar på maxvarv.Det stämmer ju: Vi har inte direkt brist på el i landet (däremot överföringskapacitet). Höga elpriser har vi inte heller brist på precis som Lorentz sa. Sen är väl höga energipriser bara positivt för MPs agenda så det är klart de inte ser problemet.
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |
![]() |
En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu börjar det dra ihop sig ... |