MotoGP 2011 - Silly Season

Japp .. Capirex har varit en personlig favorit sedan lång tid tillbaka. Nu tror jag nog han med all sin kunskap i GP världen kan luta sig tíllbaka & vara nyttigare i ett team/någons personliga tränare & lämna över MGP styrningar till yngre talanger..
Skulle va kul o se både Capirex o Rossi i samma team! Härlig stämning i boxen liksom. :)

Men tror precis som #space att Capirex hade gjort sig bättre utanför banan. :tummenupp

Hade dock varit kul o se honom köra när de drar upp cylindervolymen igen, han har ju aldrig riktigt trivits på 800an...
 
Suter visade upp sin prototyp för de nya 1000cc reglerna. BMW motor och Suterchassie.
Prototyp eller claiming rule hoj blir ju den stora stötestenen. Mellan 350 000 och 600 000 Euro för två chassien och kraschdelar.
juliancam.jpg
 
Han har skrivit på och kommer tävla mot Biaggi nästa år.

http://crash.net/motogp/news/163036/1/melandri_leaves_motogp_for_yamaha_wsbk_ride.html

Vet inte riktigt vad jag ska tycka om det. Jättebra för WSBK. MotoGP är i desperat behov av riktigt snabba förare, som kan göra fältet i täten mindre glest. Jag tror att Melandri är en sådan förare, men då måste han uppenbarligen sitta på helt rätt hoj.
 
Vet inte riktigt vad jag ska tycka om det. Jättebra för WSBK. MotoGP är i desperat behov av riktigt snabba förare, som kan göra fältet i täten mindre glest. Jag tror att Melandri är en sådan förare, men då måste han uppenbarligen sitta på helt rätt hoj.

Jag tror att Melandri kommer att göra succé i WSBK!

Det som talar för att MotoGP blir mer intressant att se på nästa år är 3 vassa killar på Honda, (dovi, stoner och pedrosa?) Yamahas förare såvida inte Edwards får stanna ett år till och hur det går för Rossi - Ducati. Men tyvärr så tror jag inte det blir roligare race än i år, hoppas jag har fel.

Någon som hört något mer om vem mer det blir i Tech3?
 
Davide Brivio följer med Rossi till Ducati, ersätts av Maio Meragali.
 
Last edited:
Edwards verkar tyvärr vara den hetaste kandidaten till att bli teamkompis med Crutchlow i Tech3. Tycker Edwards har gjort sitt i MotoGP.
Javisst, det är ju inte direkt så att Edwards levererar stadiga "mittplaceringar" heller som man kanske hade kunnat tänka sig vara anledningen till att behålla honom. Borde finnas hetare förare i Moto2, nu blir ju Tech3 ett gubbteam, Crutchlow är ju väl inte heller någon ungdom direkt 30+?.
 
Att Edwards skulle sitta kvar har jag hört ska bero på att yamaha usa önskar så! Har säkert ngt att göra med Monster sponsringen. Kan liknas vid att fiat drar sig ur yamaha när rossi inte längre återfinns där!
 
Rykte eller bekräftat? Inte oväntat och intressant med Meregalli i FIAT teamet.

Sagt av de engelska kommentatorerna SBK race 2 i helgen, får nog klassas som troligt ryckte.
 
Fortfarande inga nyheter om Jeremy Burgess kommer fortsätta jobba med Rossi eller inte?
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top