Mer straffskatter på G? Ingen ska få råd att åka någonstans!

Bingo skrev:
Det är fel. Det skall vara: en namibier, flera namibier; ungefär som en libyer, flera libyer. Det finns ingen libyan och ingen namibian. Det finns heller inga libyaner och inga namibianer. Hajjar du nu?

:lol

Oj, oj, oj vad du har fel.
En Nigerier två nigerianer.
En fransos, tre fransos.
En libyan, två terror... nej förlåt två libyneser.

Du har mycket att lära din gamle kuf.
 
Markus skrev:
Oj, oj, oj vad du har fel.
En Nigerier två nigerianer.
En fransos, tre fransos.
En libyan, två terror... nej förlåt två libyneser.

Du har mycket att lära din gamle kuf.
Hähä, försök inte blanda bort folkslagen nu :7peta :lol
 
Bingo skrev:
Hähä, försök inte blanda bort folkslagen nu :7peta :lol

Folkslag? Är du rashygienist eller? We are all the same, alla lika alla olika you know.

Over and out, nu drar jag på roslagstur med min lille vän i Israels färger.
 
Markus skrev:
Folkslag? Är du rashygienist eller? We are all the same, alla lika alla olika you know.

Over and out, nu drar jag på roslagstur med min lille vän i Israels färger.

Själv ska jag strax sticka jag med så jag får överge diskusionen för den här veckan jag med. Måste hem och stå vid dörren när posten kommer med min splitter nya släpbara dator och multiskrivare samt min nya trådlösa ADSL-rauter
 
Äh :va Jag tycker det ska vara på följande vis.
Alla som kör bil på samma sätt som flertalet på tex Zatzy kan gott få pröjsa ordentligt för kalaset. Köra runt i städer för att glänsa med bilen inför fjortisar och eparaggare borde nästan vara straffbart. Att ha turbo och 19" fälgar är jävligt onödigt och löjligt. Dessa människor borde erbjudas aktiviteter som substitut för rejsandet/raggandet/poseringen där dom på samma sätt kan få glömma bort sin lilla k*k för en stund och skaffa lite självförtroende. Dessa aktiviteter ska vara gratis och miljövänliga. Vägrar dom delta i dessa arrangemang så ska dom få en FET straffskatt och dessutom bli dumförklarade offentligt för att dom inte har hjärna nog att inse sitt eget och sina medmänniskors bästa.

Alla bilar som är löjliga i ögonen på dessa männsikor (tex ford focus, honda civic, skoda diesel m.m) ska vara gratis eller nästan gratis att köra beroende på var man bor och vilka familjeförhållanden man har. Var man bor avgör om man egentligen behöver bilen eller inte på samma sätt som en ensamstående kille inte egentligen behöver bilen lika ofta som en ensamstående förälder med 4 barn.

Allt bottnar alltså i om man är berättigad av personliga skäl att skita ned naturen eller EJ. Är man EJ berättigad så ska man av feta straffskatter bli avskräckt den vägen.

Vi har ju bara en planet och kan inte fortsätta på detta viset utan måste vidtaga åtgärder. Personligen kör jag gärna en liten slö miljövänlig bil och vet att det ökar risken för att mina barnbarnbarns barn kan andas frisk luft.
Skulle alla tänka så vore problemet ur världen, nu är så inte fallet tyvärr.
Världen är full av egoistiska jävlar :näsblod
 
Markus skrev:
Men vad menar du med svensk kyckling? Ska man köpa kronfågel då? De vinner väl pris för djurplågeri varje år?

Menade kött i allmänhet...
Har hittils bara köpt gårdsslaktat, men här i stan är det värre..
 
Nyheter
Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top