MC / Moped, är folk blinda eller dumma i huvudet?

Jag undrar om hästfolket har samma problem? "Nån djävel kallade min nordsvensk för en ponny. :mad:"

När någon säger "fin moped" om min båge säger jag bara "tack" och påpekar lite diskret att den faktiskt är en motorcykel. Den ser bara ut som en moppe.
 
Jag undrar om hästfolket har samma problem? "Nån djävel kallade min nordsvensk för en ponny. :mad:"

När någon säger "fin moped" om min båge säger jag bara "tack" och påpekar lite diskret att den faktiskt är en motorcykel. Den ser bara ut som en moppe.

Du har inte råkat ut för att någon sagt "havremoped"?
 
har aldrig råkat ut för detta.... här på landet vet de flesta infödingar konstigt nog skillnaden på moppe och moppe .... :tuttar
 
Om det känns så där jätteviktigt så kan man ju se över sit val av hoj.

Sällan Gold Wings blir kallade för moppe till exempel. :fakta
 
Ser ofta fel på sporthojar och EU-moppar: mycket plast, trekantigt framljus, små knubbiga hjul och vinande läte. Same same tycker ja :gnissla

:D

Jag ska trösta dig med att jag trodde du körde en Puch Dakota med annan lack när jag kört ut med min sossecontainer framför dig.
 
Jag åker iallafall en stor moppe:D låter som en , ryker som en , man mekar med den som en, ........:tummenupp
 
Det mesta på denna sajt benäms som moppe ibland, det kanske ska tolkas som ett "hippt" ord bara.:tummenupp
Ingenting att grina för eller bli upphetsad.
 
Kör man farsans 650GS händer det att folk kör ut framför en i princip varje tur, gissningsvis för att folk tror det är en moped som kommer mycket långsammare. Händer väldigt sällan på Trajjan.
 
Jag kallar mina egna hojar för just moppar men det är med glimten i ögat. Säger jag moppe om nån annans hoj så är det för att jag känner personen i fråga men jag kallar inte nån annan hojåkares hoj för moppe om det är nån jag inte känner.

Dock har jag en moppe också, en tvättäkta italiensk Vespa. :)
 
Kom förbi en uteservering på monstret för att ta en fika med några brudar jag inte träffar så ofta. Så här löd konversationen efter jag parkerat brevid och kom bort till bordet:

Flata #1: Snygg moppe!
Flata #2: Är det en 125:a eller en 50?
Jag: En 125:a. Helt klart ...
 
Min hoj är nog en moppe. Blir man frånåkt på bana av en 125a så måste det va så. Grannarna klagar på ljudet och folk hötter med nävarna på landet. Det är ju som när man var 14. En moppe är det, utan tvekan.

Kom förbi en uteservering på monstret för att ta en fika med några brudar jag inte träffar så ofta. Så här löd konversationen efter jag parkerat brevid och kom bort till bordet:

Flata #1: Snygg moppe!
Flata #2: Är det en 125:a eller en 50?
Jag: En 125:a. Helt klart ...

Flator tycker väl att allt som inte är Goldwing eller HD är moppar.
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top