Red skrev:Fritt översatt till svenska - Red
(Ni får ursäkta eventuella stavfel och dylikt)
Snyggt jobbat, intressant läsning!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Red skrev:Fritt översatt till svenska - Red
(Ni får ursäkta eventuella stavfel och dylikt)
Hultan skrev:Snyggt jobbat, intressant läsning!![]()

Malmö-motard skrev:Naturligtvis borde man ju höjja tomgången! Att jag inte tänkt på det själv... har haft ett rent helvete med att hålla låg och jämn gas på ettan på min ivriga KTM 660. Bra tips - skall ut och testa direkt när jag vaknar i morgon bitti![]()
![]()
Malmö-motard skrev:Jo, accpump skall det ju finnas. Accpumpens uppgift är att motorn svarar snabbare på gas helt enkelt?

12-20psi = 0,81-1,36barMalmö-motard skrev:Testade att sänka lufttrycket lite i bakdäcket efter att ha läst ovan. Trodde det var överkurs, men det fungerade absolut och gjorde långsamma wheelies betydligt stabilare. I texten ovan står det dock att man skall ha 12-20 PSI (för wheelies under 30km/h) vilket borde innebära 1-1,4Bar ungefär?
Stämmer det verkligen? Låter extremt lite?![]()
Malmö-motard skrev:Testade att sänka lufttrycket lite i bakdäcket efter att ha läst ovan. Trodde det var överkurs, men det fungerade absolut och gjorde långsamma wheelies betydligt stabilare. I texten ovan står det dock att man skall ha 12-20 PSI (för wheelies under 30km/h) vilket borde innebära 1-1,4Bar ungefär?
Stämmer det verkligen? Låter extremt lite?![]()
Rigge skrev:Den rullar tungt och går rakt, men ska du göra nåt annat än att åka bakhjul och har långt till macken så är det ju dumt att ha så lågt tryck. Prova dig fram, jag tycker att det inte blir så mycket bättre med jättelite tryck.
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |