Ktm 640

Är det värt att man tar bort strypningen, även fast jag bara får köra 25kw? :(

Det är en fråga du bara själv kan svara på....

Risken att bli stoppad och få cykeln kontrollerad av polisen är minimal men att krascha och inte få ut något på helförsäkringen är lite tristare....
 
Det blir en helt annan hoj.....:)

Jojo, självklart. Men som Boris säger, kraschar jag å dom ser att effekten som det är på pappret inte stämmer och inte får något tillbaka.

Nu gör ju iofs inte Folksam skillnad på strypt och ostrypt (jag betalar lika mycket som jag hade fått göra om den inte vart strypt)
Men sen ska jag ju byta till bilsport & mc (dom gör dock skillnad)
 
Hämtar nog en 640 -05 imorgon. Dock måste bakdäcket bytas, är det lätt som på en cykel eller ska man lämna in däcket för byte?
 
Sådär, då var man en 640 ägare =) blev en gammal 03a med 1200 mil på mätaren. Min första hoj, och än så länge så är jag helnöjd. Något hetsig att köra långsamt med (övar lite konbana osv inför kortet) men jag antar att det är en vane sak plus att den verkar bli väldigt varm fort när man kör sakta.

Jag antar att det pratas om tidigare men det är 130 sidor att leta igenom =) Nån som har bra tips om miniblinkers och ev. några snyggare backspeglar än original moppespeglar ? =D

//Patrik
 
Är nämligen så att jag tänkt köpa en 640 med 480 mil på mätarn, men då va den inte servad. Och har inte lust att först pröjsa 45k för hojen och sen ytterligare 3000 direkt på en service. Känns sådär faktiskt. Och tror inte snubben går under 45 vad jag förstått.
 
Gilla läget eller hitta en billigare. Jag köpte min 625 för 49k och då var det service veckan efter :D Men jag köpte säkert Sveriges finaste 625 så jag klagar inte :D
 
Ja eller så köper jag en -05 som behöver ett nytt bakdäck och en besiktning men kostar bara 37k
 
Vad menas med att öppna luftburken? Hur gör man detta? Läste att man behöver ändra så man får in mer bränsle. Hur gör man?! :D
 
Funderar på om man ska slänga på vita blinkers på hojen. Tips på hur man tar bort den stora plastbiten i bak och fäster den på något annat sätt och sen blinkers på det.
 
Jag har en KTM 640 SM-03, som har gått 350mil sedan ny med orginaldäck på, nya orginaldäck fins med (mt60 ej monterade)

Extremt nära nyskick på hojjen, extra tillbehör som sitter på är trimkam, remus slipon samt fcr fugge

Ge mig ett bud så kanske jag släpper den!
 
Kollade under sadeln idag på min och ser det stora locket för luftburken sitter på. Satt nå stort runt filter där, men vågar man köra utan lock och ger det något egentligen om man inte skruvar på något annat?
 
Nyheter
Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Back
Top