KTM 1190 Adventure

Fan vad snyggt:tummenupp Har KTM powerparts locken men är ändå intresserad. Vad vill du ha för dem?

halloj Hixman :)
Okej, har jag en konkurrent hehe.. hur ser powerpartslocken ut?
Jag vill bara ha så det täcker material å port femtilapp för ett par.

Kolla nu så du inte byter ner dej.. detta är bra plastaskit för att citera Kjelle på Ullared

2018-07-31 21.32.06.jpg
 
halloj Hixman :)
Okej, har jag en konkurrent hehe.. hur ser powerpartslocken ut?
Jag vill bara ha så det täcker material å port femtilapp för ett par.

Kolla nu så du inte byter ner dej.. detta är bra plastaskit för att citera Kjelle på Ullared

View attachment 444435

Tycker de ser rätt snygga ut:tummenupp Kul att ha något lite annorlunda. Powerpartlocken ser ut så här. https://www.ktm.com/se/powerparts/anodized-cnc-parts-/chassis/swingarm-bolt-cover-kit/?year=2017&segment=Travel&model=F9903Q4
 
@Mario_ktm. Bifogar länken jag pratade om på advrider.com om problemen med att mtc inte stängs av helt och gör att man inte kan wheela som ett proffs.
https://advrider.com/index.php?threads/1290-super-adventure-r-how-do-i-disable-the-anti-wheelie.1233584/page-5#post-33141640

Okej, det var mycket brus och irritation i den tråden, antingen köper man MSR-paktetet för 8000:- ? Då det är den som ställer till det, eller så kan man lösa det med dongeln som alla hatar å införskaffa, om det nu funkar, eller ännu enklare mitt knep.. men men ett jävla ofog av KTM.. jag skulle vilja tipsa dom men orkar inte skapa konto, tack för länken.. ps: ny dekaltrimning, den harmonerar så fin med avgassystemet ;) ps: Pluggen kommer att bli "mässing" även den nu..

2018-08-12 22.04.52.jpg
 
Hej alla...

Sitter med beslutsångest, kan inte bestämma mig för 1090 eller 1190...
Finns en 1190 R 2014 och en 1090 R 2017 i närheten och antar att det är bäst att provåka båda.

Men vad är det som skiljer hojarna åt egentligen? Vet att det skiljer 25 häst och 10 kilo men annars..?

Snälla Bullen, hjälp mig.. :tummenupp
 
Precis provkört en 1190 R 2014, mina intryck.

STOR motorcykel, men trots det smidig att köra med, känns dock läskigt att släpa ut den i gruset...
Hysteriskt med effekt, det räcker och blir över för min del.
Mycket AV o PÅ känsla på lägre varv, mycket sämre än min gamla SV1000S (iofs väl intrimmad)
Mycket turbulens i hastigheter över ca 120 km/h.
Sen tycker jag att det är en snygg motorcykel.

Tyvärr inte 100% vill-ha-begär, får smälta intrycken lite.
 
Last edited:
Precis provkört en 1190 R 2014, mina intryck.

Tyvärr inte 100% vill-ha-begär, får smälta intrycken lite.

Hej Jag köpte 1290 endast för kraften, kvalité är inte KTM's grej, det är ingen grushoj heller om du frågar mej, utan busbajk på gata och mycket bakhjul, så 1290 gäller dåå ;)
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top