andersbrink
hasenfrasen
tänker dra med angivet moment enligt instruktion och kontrollmäta med verktyget före och efter.
Dubbla hängslen, precis exakt. Veta, inte tro. Bultarna är ju inte speciellt billiga. Blir nog bra det där.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
tänker dra med angivet moment enligt instruktion och kontrollmäta med verktyget före och efter.
Händer det något intressant i garaget ?
Ser bra ut
Hur mkt kommer du att ladda ?![]()
Vetetusan hur långt mitt pc3-sprut går att kompensera då max i laddtrycksdelen är 100% plus men man kan ju meka i sugmappen på typ 80% trottel och uppåt om man verkligen vill pressa ur lite till men jag tänkte ta mig över 300 på hjulet så är jag nöjd. Har ju köpt ett 19t kompressorhus och impeller och ska svarva 2mm i kanten på mittdelen så det passar. Så blir väl 1,1-1,2 bar..![]()
Tillslut nyktrade tomten och kom med ett paket, tror att det var värt väntan det är rätt fina bitar må jag säga. Kontrollmätte allt bara för att mitt sinne ska få ro innan man monterar dem, mätte även med plastigauge och spelet blev spot on, glömde dock fota det.
View attachment 426663View attachment 426664
Gav cylindrarna en väldigt lätt hening för att få lite repor för de nya ringarna att slita in sig på. En hel omhening med riktig maskin kändes dels onödigt när det redan är så stort kolvspel med JE, då bör man egentligen borra till överdimension och hena till rätt spel med överdimensionskolvar. Nu bör det räcka för att ringarna ska sätta sig iaf.
View attachment 426668
En hening är ju en abrasiv nötning av ytan så egentligen spelar det ingen roll hur man får dit reporna, bara det blir någorlunda jämnt och rätt ytfinhet. Tror man kan göra det ordentligt dåligt även med bättre verktyg. Har faktiskt köpt på mig en Sunnen-maskin men den henar man tyvärr inte en blockhalva med. Lös cylinderrad skulle fungera bra.
View attachment 427501
Jag har en relaterad turbofråga.
När jag monterade mitt mcx-kit så monterade jag ju extern bränslepump och regulator (malpassi, pump vet jag ej)
Om man tar bort utloppslangen (den till fuelrailen) från
bränslepumpen samt inloppslangen på regulatorn,kan man teoretiskt lyfta av tanken då med pump och regulator hängande utan att bensinen rinner ut?
(Resterna i slangarna får man självklart stå ut med)
Jag menar istället för att hålla på med pluggar som man måste skynda sätta ditt när man drar av utlopp och retur på tanken. Alltså om bränslepumpen INTE släpper förbi bensin och om regulatorn fungerar som en backventil?
tack för svar, jo tänkt på det förut eller någon form av kran. Inget problem just nu, bara en rent teknisk fråga. Har hydroscand snabbkopplingar? Vart hittar man sådana som tål bensin och inte är för stora och klumpiga?Du kan ju montera droppfria snabbkopplingar, så slipper du sölandet med bensin och div pluggar
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |