Det är ju en till sak med avhumaniseringen av kontor nuförtiden. De är så sjukt dystopiska och inte byggda för att människor ska vistas i dem. Stockholms tunnelbana har större respekt för behoven av människor och människors behov än ett modern kontor. Och det är bara en plats för att passera igenom än nånstans man förväntas spendera 8 timmar om dagen.
Mitt första jobb som programmerare där folk hade egna kontor så hade kontoren en prägel av grottrollet i kontoret, en personlighet. En snubbe hade täckt hela väggarna med tomburkar av alla öl som dracks på firmafester, en hade gitarrer och förstärkare och annat skoj och så vidare. Ett kontor var en veritabel djungel.
Men nu ser alla kontor ut att vara direkt inspirerade av Equilibrium.
View attachment 528788
Dystopiska varningar om framtiden ska inte ses som en måttstock som ska uppnås, för i helvete.
När jag letade efter den där bilden ovan så var en majoritet av bilderna från "office workplace furniture suppliers" som på riktigt nästan såg ut att vara tagna från filmen. Med namn som "equilibrium workspaces" och sånt.
Här är ett exempel:
View attachment 528789
För i helvete, kan vi inte åtminstone få en frän cyberpunkdystopi med robotar, jetpacks och mechs? Nä, vi får den lamaste biten av alla tillsammans med skitrobotar, efterbliven ai, depressionsdrivande miljöer och politiskt korrekt reklam och totalt efterbliven elit som även om de klär sig som superskurkar är mer som tagna från Austin Powers.
View attachment 528790