Idag är jag förbannad därför att...

Fick du fixat det?
Kollat upp priserna någorlunda. Ja lite höga men inte jätte. Det som kostar mest är operationen med två implantaten och blekningen, det är dyrt oavsett klinik. Det jag kan vara tvek på är isf de hål som han ska laga. 3 av dom är på visdomständer så de drar vi ut, de behövs ju inte o sitter illa till så riskerar ju fler hål där eftersom de är extra svåra att hålla rent. Det är billigare att dra ut dom än att laga, verkar vara praxis. Sen var det några små hål, de kanske inte skulle lagats av en annan tandläkare, emalj kan läka mindre karies självt.

Jag orkar inte tjafsa om kanske att få ned kostnaden på 2-3000 så jag bestämde mig för att göra klart här och nästa år byta klinik, såg att vi via jobbet har bättre priser och rabatter hos en klinik som ändå är nära där jag bor.

Så kontentan är väl att det är värt att hålla koll på tänderna, speciellt ju äldre man blir, de åldras ju också och verkar bli skörare. Gamla lagningar går också sönder och måste göras om.
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top