GSXR1100R
The older i get the faster i was
Bakbroms i sväng kan ju va jättefarligtKawa Tina skrev:Jag bromsar 80% fram 20% bak vid hård inbromsning på rak sträcka. Om jag måste bromsa i sväng så försiktigt bara bakbroms och motorbroms.
Kawa Tina

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Bakbroms i sväng kan ju va jättefarligtKawa Tina skrev:Jag bromsar 80% fram 20% bak vid hård inbromsning på rak sträcka. Om jag måste bromsa i sväng så försiktigt bara bakbroms och motorbroms.
Kawa Tina

Förebild? Med den konvalecensberättelsen? Snarare ett skräckexempel.GSXR1100R skrev:www.klantskalle.du hur har du kunnat bli så gammal med den körstilen![]()
Inser du inte hur många moppefuckos som tycker att du är en förebild, dom kommer genast att slänga sig in i första bästa stolpe för att va lika cool som gubb-valmers, mogna lite nu i din körstil![]()
På vadå, att gamla gubbar som du inte ska köra sporthoj på gatanvalmers skrev:Förebild? Med den konvalecensberättelsen? Snarare ett skräckexempel.

Pilsner skrev:Testa att köra runt i en cirkel, jämn gas, sitt kvar på samma plats på hojen och testa med att trycka på bakbromsen. Testa sedan samma med motorbroms och jämför skillnaden. -Detta går att använda "där ute"

oscar skrev:Vet inte om jag missförstått, men hur kör man i en cirkel med motorbroms?![]()


Ja, avgasbromsen är fullt tillräcklig på lastbilar.t-rex skrev:La cykeln i våras. Kollade iofs allt innan jag åkte vidare, men det tog ett par veckor innan jag insåg att jag slagit av bakbromspedalen...
Så jag får nog säga att jag använder fram mest...
valmers skrev:Ja, avgasbromsen är fullt tillräcklig på lastbilar.
HW skrev:Vad som är viktigare än bakbroms eller inte är armarnas läge!!!! Allt för ofta ser man förare som bromsar med böjda armbågar...ajja bajja! Den förklaringen tar vi en annan dag!
. |
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |