595 kubik och minst 40 kW Så har jag fattat det iallefall och den ända hojen vi hittat som funkar verkar vara Ktm 640 lc4.![]()
Kompisen körde upp på en KTM 690 Enduro, det funkade enligt de nya reglerna.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
595 kubik och minst 40 kW Så har jag fattat det iallefall och den ända hojen vi hittat som funkar verkar vara Ktm 640 lc4.![]()
Kompisen körde upp på en KTM 690 Enduro, det funkade enligt de nya reglerna.

Problem...
Har hållit på med förgasaren på min xr, bytt till 68 185 samt monterat KN filter + hål i kåpan.
Har funkat bra efteråt när jag kört (kanske 4-5mil). Idag när jag höll på köra så dog den bara, trodde först på soppatorsk så var o tanka, gick i 6L...
Den startar och går på full choke, stänger jag av den så dör den direkt och vägrar gå igång förrän jag använder choken igen. Hjälp någon! Kan det vara skit i förgasaren, lågfarten?
Snabba svar uppskattas, har uppkörning nästa vecka!
Kan vara lågfarten som skitat igen .
Men det är inte helt ovanligt att muttern som låser emelitionsröret släpper/gängar upp sig efter munstyckesbyte och då kan även hela emélitonsröret gänga upp sig. Och det i sin tur gör att själva nålmunstycket lossnar delvist eller helt.
Eller så har flotören blivit skada vid skruvning så den kan hänga upp sig. Ta lös och kolla att allt sitter ok och flotören ser rak ut i alla vinklar.
Mycket riktigt som du skrev. Det hade fastnat skit i lågfarten. Rengjort och blåst ur munstyckena = problemet är ur världen.
Dock så har ett nytt uppstått idag. Skulle ta och bränna lite gummi stillaståendes, första gången gick bra, när jag sedan skulle göra det lite senare går det inte alls. Slutar med att när jag nu kopplar och lägger i ettans växel så hoppar växeln i och motorn dör, motorstopp, som att kopplingen inte tar som den ska???
Har försökt ett gäng gånger och har faktiskt ett par gånger fått rull på däcken men när jag sedan stannar och ska iväg igen så är det som tidigare, motorstopp...
Har kollat vajern och testat spänna kopplingen utan resultat. Vad kan det då vara? Tänkte imorgon ta och öppna upp och kolla lamellerna, antar att jag är illa tvungen att ändå öppna upp i slutändan, känns lagom surt nu när det bara är några få veckor kvar av sässongen (innan vintersäsongen)....
Tips och råd ang. vad som kan vara problemet uppskattas!

Bra med fuggen men dyrbart fel i kopplingen
Kopplingen har förmodligen slirat under burningen så i VÄRSTA FALL har stålmellanskivorna som sitter mellan lammellskivorna slagit sig vågiga. Då får man problemet ej frikopplat riktigt och huggande koppling när man ska smyga iväg.
Börja med att ta lös alla lammeller och kolla läget...med mycket svintur kan endast ett lammellbyte räcka eller rengöring. Men förmodligen kommer du se att mellanskivorna är blonerade och då är det kört. Om dom inte är blonerade så lägg dom på en glasskiva för att se om dem är skeva.
Om du haft en 00 motor skulle jag sakt att bussningen för lammellkorgen skurit för den var felande från fabrik. Tror inte någ 01 har denna felande bussning men om lammellerna ser bra ut kolla då om korgen går lätt på bussningen för säkerhets skull !
Om stålskivorna måste bytas kan man köpa trimmskivor = Lättare aluskivor. Jag TROR vissa cr 250 0 500 årg passar . Jag har monterat dessa i en xr650 för många år sedan med rappare uppvarv som resultat .
Jag kan varmt rek lättning av svänghjul + aluskivor i korgen. Men OBS aluskivor slits ut fortare!! Men vem bryr sig om man får en rappare motor![]()
Har idag öppnat upp och tittat efter hur det ser ut. Lameller samt stålskivor ser bra ut.
Det enda jag kan tänka mig just nu är bussningen som ligger mot lagret lite längre in. Märke det när jag skulle demontera, var tvungen att knacka ut den från "the hub" (vet inte vad det heter på svenska). Om jag förstått rätt, äldre xr modellers fabrikationsfel?
Kollat lite på bilder och verkar som att jag har gamla modellen med dem 2 smörjhålen i den nerfasade delen. Den går lätt runt på axeln men den gick inte att snurra på inuti "hub:en". Har tittat närmare på bussningen och ser ut som att den skrurit fast lite, man ser spår både på bussningen och inuti "the hub".
Kan det vara detta som orsakat mitt bekymmer?
Efter att ha jämfört mot bilder så har jag kommit fram till att jag har den gamla modellen av bussning. Har helt enkelt inte fått nog bra smörjning och har därav skurit fast lite lätt i huset.
Ny mutter samt bussning ska nu inhandlas. Någon som vet om någon svenska återförsäljare som säljer bussningen? Lockners? Kan man fortfarande få en ny på garanti pga. detta fabrikationsfel?
Tack för att tips och råd! Riktigt glädjande att det finns så mycket kunskap bara några klick bort!
Ifall att det inte är något annat än dessa extra smörjhål kan man ju faktiskt, som Boost säger, göra ett par nya själv istället för att kasta bort 300kr och några dagars vänta. Är ändå tvungen att putsa till huset lite, ska se om jag kan få tag på en svarv, då tar det ju inte många minuter.
Funderar nu på om jag kan återanvända muttern som håller fast allt, kanske går att använda provisoriskt nu i slutet på säsongen samt under vinterkörningen, dvs. fram tills nästa oljebyte som lär ske vid vårkanten, tills dess kan jag ju fixa en ny?

Vad heter "värmehanskarna" som sitter fast på styret, som jag sett nån har? Och var kan man få tag på dom?
styrmuffar gissar jag du menar ,biltema har som funkar helt ok
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |