Alatalo
The Build Quality Police
Alla vet ingenting just nu.
Precis. Det är den här tiden på året som ett hundratal mediamuppar ska visa att de är värda sin lön genom att spekulera fram övergångsrykten och konspirationer.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Alla vet ingenting just nu.
"Hett" rykte av "media muppar" i går kväll !! C. Stoner tillbaka till Ducati![]()
Lite info från Casey själv:
http://www.foxsports.com.au/motor-s...000/story-fn2ms9um-1226682733264#.UezeGGTkXpw
Med tanke på hur mycket han ogillar arbetet mellan racehelgerna vore det konstigt om han kom tillbaka.
P€RRA;5854071 skrev:Med tanke på hur mycket han ogillar arbetet mellan racehelgerna vore det konstigt om han kom tillbaka.
Hade jag varit Casey hade jag bett om att få låna en av de gamla Duccarna och ställt upp i den australiensiska motsvarigheten till rookie 1000![]()
Det är väl bara Ducati som skulle få ut något av det med tanke på all publicitet. Vad har Casey att vinna?Han borde väl kunna köra som wildcard på Phillip Island med en Ducce? Det vore väldigt intresant..
P€RRA;5854257 skrev:En comeback för Casey på PI på en Ducati skulle verkligen smaka mumma. Om han dessutom skulle vinna, vilket jag inte tror, hade det ändå varit grädden på moset. Efter det skulle han kunna dra sig tillbaka och ingen skulle ifrågasätta hans eventuella storhet![]()
Tror ändå att det skulle bli en jobbig argumentation för den som skulle driva ifrågasättandetah ah! på sporthoj finns det alltid någon som kan ifrågasätta storhet!
GP13 är i princip samma hoj som GP7:an, det kan man iaf tro när man läser på SHHade gärna sett stoner tillbaka på duccen men den lär inte ha så mycket gemensamt med den hojjen han körde.
Tror ändå att det skulle bli en jobbig argumentation för den som skulle driva ifrågasättandet
GP13 är i princip samma hoj som GP7:an, det kan man iaf tro när man läser på SH![]()
Efter det skulle han kunna dra sig tillbaka och ingen skulle ifrågasätta hans eventuella storhet![]()
P€RRA;5854266 skrev:GP13 är i princip samma hoj som GP7:an, det kan man iaf tro när man läser på SH![]()
Det man inte får glömma är de däck som Bridgestone tog fram och som så småningom ledde till att flera förare övergav Michelin mitt under säsongen (tror det var 2008).Ja, vissa har intrycket att Ducati inte gjort något alls sedan den första GP-hojen presenterades. Men det är bara att studera bilder för att inse att det finns väsentliga skillnader i ramkonstruktion, svingarm, fjädring och aerodynamik. Om detta gjort hojen bättre eller sämre är inte lika enkelt att utvärdera. Men största skillnaden är väl att den ena av dem vann ganska många GP och att den andra har lite svårare...?
Rör ram svar ja, och skräddarsydda däck sen gick det ju bara utför..P€RRA;5854601 skrev:Det man inte får glömma är de däck som Bridgestone tog fram och som så småningom ledde till att flera förare övergav Michelin mitt under säsongen (tror det var 2008).
Var det inte en rörram på GP7:an?
Med resultatmässigt fritt fall efter 7/11 2010...Rör ram svar ja, och skräddarsydda däck sen gick det ju bara utför..
Rör ämnet svar nej.Rör ram svar ja...
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |