GSXR 750-tråden.

Är nu ägare till en Gsx-r 750 Srad blå/vit - 98

hämtade den idag men har lite funderingar kring om det är en 97:a eller 98:a, står på ramens märkning att den är tillverkad 11/97, står att det är en 98 i regbeviset och jag hör soppa pump men är osäker på om 97:an med förgasare också har pump? nån som vet?
Uppdatering, plockade av tank och såg att det var en 98:a med insprut.

Sen är jag ute efter cutskåpan och ny ljuddämpare, vad åker ni med och har för erfarenheter? hittade ett Ixil shorty till den, en likadan som jag köpte min förra gsr750. tror ni det passar eller kommer det se tokigt ut med en nyare modell på dämpare på gammal hoj?
 
Går i tankarna att göra mig av med min 750 från -00.
Om det är någon som är sugen så ger jag självklart bästa pris kompis till folk från sporthoj. Lägger ut den på blocket om en vecka eller två.
 
Helsystem Yoshimura (kolfiber) med dB-plugg, och Powercommander V finnes...k8/k9 600/750.
Prylarna är i så gott som nyskick.

Skicka pm!

/J
 
Hej, varit utan sporthoj några år, men är nu ägare till en Gsxr 750-96. Fint skick på den, gått 2600 mil. Det verkar stämma efter samtal med tidigare ägare. Verkar vara en kanonhoj, även för en gubbe som mig. Så nu får gärna snön hålla sig borta.:):hej20160122_174500 (113x200).jpg
 
Ohoj!
Jag är lite inne på en gsxr750 från 2006-2010 eller något sånt. Kan inget om olika årsmodeller, hur dom håller, vilka som är bäst osv. Kan ni hjälpa mig?

Har ett gäng frågor:
1) Hur tär mil på motorn? Är 2500+ mil mycket?
2) Generalfel? Hur håller växellådor, vevlager, kolvar blabla?
3) Vad borde priserna ligga på TYP?

Hoppas panelen har svar på frågorna :)

Tack
Mahh
 
Ingen som vet något alls?
Jag har snöat in på gsxr 750 k5-k6 nu. Hur ser problembilden ut på dessa? Några typfel?
 
Tjenare! Någon som funderar på att sälja sin hoj nu när våren är på g? :yoparty Är på jakt efter en gsxr 750, årsmodell 07-2010.

//Johan
 
Kollar om ngn har ett par fräscha och raka bromsskivor till en srad -97 för en vettig peng innan jag beställer från kina! Pm:a
 
Tänkte ge mig på att renovera min k1a i vinter, och undrar om det finns några eftermarknadsdelar att uppgradera till när den endå är i molekyler. Annan topp? Eller lämna in orginaltopp för portning?
Grenrör? Andra kolvar för högre komp? Borra?

Ös på med vad som brukar göras när folk trimmar dessa.

Var i tankarna att köpa ny mc men när jag kollar vad försäkringarna kostar på dem så blir det till att behålla bettan. 5500kr halvförs per år, helt godkännt.

Kan man byta till högre utväxling på 6ans växel i växellådan när jag endå ska byta lite drev där? Finns det plats för större drev?

Min motor har nog gått över 5000mil nu och börjar dricka riktigt mycket olja, orkar knappt över 250km/h och 0-100 går på 3.2sek och 0-200 på 9.3sek, vad är normalt för dessa hojjar? Ska bli kul att se hur det blir efter renoveringen :banana

Några tips på hur man kan bättra komforten? Skaplig träsmak efter bara 15-20 mil som den är nu :( Flytta fotpinnar? annan dyna?

Någon som har tips på bra ruta? Rutan jag har nu(Jätte låg kolsvart) blåser rätt i hjälmen så det dånar och har sig vilket blir lite tröttsamt. Att kunna ligga och kryssa 170-180 utan att behöva ligga så extremt över tanken hade varit drömmen.

Tack på förhand!
 
Jag söker en Gsxr750 1988-90,helst defekt eller steetfigther bygge.
Även lösa delar av intresse.
Gärna en ram med papper till en 88a.
Mail till torstorp414@gmail.com
 
En 88a blir veteran nästa år, hur myket delar har du till en 90a?
 
Tack för svaret, men jag letar vidare efter en 88a.
Även en hel cykel är intressant.
 
Hej alla gixxer ägare.
Jag söker ett set fälgar till en
600/750 2008-2010.
Hör av er om ni eller någon ni känner har fälgar.
Mvh
Daniel
 

Häftig bild!
Att införskaffa. Önskemål till superbike-samlingen någon utav S-Rad årsmodellerna 1996 till 1999.
E ju lite inne på 98:an för den har insprutning, men tvivlar på om den e snyggast...... :confused:
Har ju tre Suzukis i samlingen, 89, 93 och 2002. Vad ska jag försöka finna.
Ska jag gå ifrån färg-combon och pilla in en röd/svart? Suzuki......
Bilder ifrån MC-Mässan 2014...... Göteborg.

_BIK0518.jpg
IMG_0270 (1024x768).jpg
IMG_0051 (1280x960).jpg
IMG_0310 (1024x768).jpg
IMG_0336 (1024x768).jpg
IMG_0400 (1024x768).jpg
IMG_0401 (1024x768).jpg
IMG_0403 (1024x768).jpg
 
Nyheter
Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Back
Top