Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
cRoC skrev:Lära sig det på körskola är rip off! Bara att traggla, jag kunde det efter 20 min.
scud skrev:Såg att nån skrivit att det bara är att luta hojjen innåt och hänga på utsidan.. På uppkörningen får hojjen inte lutas utan ska vara helt upprätt.. .
Pertan skrev:Man mäter väl med hojen helt upprätt och sen ska man hålla sig inom detta område, nu är det visserligen 19 år sen jag körde upp för hoj, men vissa saker glömmer man inte![]()
![]()
scud skrev:Men lutar man hojjen får man fan så mycket mindre svängradie.. därför klarar man det mycket enklare om man lutar den vid körningen.. och det är jag nästan helt säker på att man INTE får göra..
cRoC skrev:Min körskolelärare sa åt mig att göra det
Nån med ERFARENHET från uppkörning?!
scud skrev:Men lutar man hojjen får man fan så mycket mindre svängradie.. därför klarar man det mycket enklare om man lutar den vid körningen.. och det är jag nästan helt säker på att man INTE får göra..
Webspy skrev:Det handlar inte om en liten svängradie. Det handlar om att hålla balansen i tajta situationer... Om någon idiot dyker upp franför dig ska du bara behöva koppla ur o sätta ner foten o låta personen passera. Om du lutar hojen inåt kommer du ganska troligt att tappa hojen = dyrt & onödigt.
HanneZ skrev:Jag blev stenhårt tillsagd att INTE luta! Om man lutar så går det oftast för snabbt.
så får man mindre svängradie om man hänger på utsidan av cykeln och alltså lutar själva cykeln inåt. Det handlar då inte om att köra fort och luta omkull utan bara om att förflytta tyngdpunkten. Ekipaget är fortfarande i full balans, tp ovanför hjulen, även om man stannar till. På en tung cykel lär man väl inte kunna göra mycket till eller från iofs...Race ace skrev:Jag undrar bara hur alla ni som har uppkörning snart fixade teorin, för ni verkar ju inte komma ihåg någonting av vad ni borde.![]()
Webspy skrev:Jag missade min garagevändning åt ena hållet.... men kontrolanten brydde sig inte om att jag var 3dm över gummibandet. Han sa att han ville bara se om jag hade balans o inte tappade kontrollen över hojen under vändningen. Han sa oxå att det var ok att ligga mellan 60 och 80 på 70-väg, anpassa hastigheten efter förhållandena i trafiken..... mycket viktigare än att spika 70 osv.... (detta sa han när vi snackade lite efter uppkörningen och jag fått papperslappen... VV Stockholm/Tullinge)
Hejja vettiga människor.![]()
cRoC skrev:Ingen här som kört upp och lutad hojen innåt i garagevändningen?
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |