Visar sig att bakfjädringen frusit ihop på den hoj jag kollat på. Vet någon vad nya lager dit kan kosta? Någon som har erfarenhet av detta kan uppstå ? Vilken del av länkaget kan problemet sitta i ? Hur är det med svinglagret, kan det ha skurit ?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
perasper skrev:Visar sig att bakfjädringen frusit ihop på den hoj jag kollat på. Vet någon vad nya lager dit kan kosta? Någon som har erfarenhet av detta kan uppstå ? Vilken del av länkaget kan problemet sitta i ? Hur är det med svinglagret, kan det ha skurit ?
Känns mer som totalt slut bakdämpare som det gått vatten i.....perasper skrev:Visar sig att bakfjädringen frusit ihop på den hoj jag kollat på. Vet någon vad nya lager dit kan kosta? Någon som har erfarenhet av detta kan uppstå ? Vilken del av länkaget kan problemet sitta i ? Hur är det med svinglagret, kan det ha skurit ?
En erfaren mc-mek som jag är bekant med hade noterat detta i samband med att han bytte koppling på hojen. Han hävdade att det inte satt i dämparen. Föreslog lagerbyten i länkaget vilket skulle springa iväg ed 2000 pengar i material. Sitter en Öhlinare bak så det är nog inget problem där direkt. Nu utför jag alla reparationer själv och har folk i bekantskapskretsen som inte backar för nåt. Tänkte mer få svar på m det är ett känt problem eller inte.tobbeviking skrev:Känns mer som totalt slut bakdämpare som det gått vatten i.....
Har svårt att tänka mig att länkaget kan frysa ihop så till den milda grad att det inte går att få igång det med lite "gung".
Men visst, äldre hoj som gått en bit så är det väl inget konstigt att man får byta lager till sving och dämplankage?
Men en dämpare är ju inte precis gratis, kanske är en annan hoj altenrativet...
//Tobbe
Inget jag hört ngt om iaf.perasper skrev:En erfaren mc-mek som jag är bekant med hade noterat detta i samband med att han bytte koppling på hojen. Han hävdade att det inte satt i dämparen. Föreslog lagerbyten i länkaget vilket skulle springa iväg ed 2000 pengar i material. Sitter en Öhlinare bak så det är nog inget problem där direkt. Nu utför jag alla reparationer själv och har folk i bekantskapskretsen som inte backar för nåt. Tänkte mer få svar på m det är ett känt problem eller inte.
perasper skrev:Visar sig att bakfjädringen frusit ihop på den hoj jag kollat på. Vet någon vad nya lager dit kan kosta? Någon som har erfarenhet av detta kan uppstå ? Vilken del av länkaget kan problemet sitta i ? Hur är det med svinglagret, kan det ha skurit ?
Jag får väl ta ställning till hur jag gör. Ingen har lust att betala för arbete och köparna vill ju alltid få igen sina pengar. Någon måste alltid rucka på sig.tobbeviking skrev:Inget jag hört ngt om iaf.
Iofs så börjar mitt länkage bli i renoveringsbehov.
Pruta 2loppor och byt lagren? Eller har jag missuppfattat det hela nu?
//Tobbe
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |