Ducatiklubben VS Sporthoj?

Status
Ej öppen för fler svar.
sandstream skrev:
2535564
@amullo: Är du och emullo släkt? Tyckte jag såg i en annan tråd att ditt nick kommer från ditt riktiga namn.

Japp. Det är kanske därför som jag har något svårt att se det roliga i inlägget.

amullo = Anders Mullo
emullo = Eric Mullo
http://www.ducceklubben.org/klubbinfo/regioner/region.asp?ID=STHLM

Jag och emullo är bröder. Så speciellt orginella nick är det inte.. Men de funkar.. :)

//Anders
 
Fantastisk tråd... Har bilister samma åsikter om de som inte åker omkring i "deras" bilmärke? Kanske är det samma ironi/pajkastning/sandlådestuk om vilken kamera man har.
Nåja, jag har haft plastgrisar, dock bara 1 6 2 cylindriga, svensk hoj, spansk hoj och säkert några till. Nu kör jag italienskt. Jag trivs som fisken i sardinburken. Bra väghållning, bra bromsar, svag motor och billig försäkring.
De häftigaste hojupplevelserna jag haft var på en svensk hoj och en japansk hoj. Highland Outback (hysteriskt rolig) och Yamaha YSF -92 som var kraftigt trimmad. Bankörd gammal hoj. Yamman var dock alldeles för obekväm för mig. Fel storlek på mig eller hojen. Provade den i drygt 100 mil. Tack för det!
Äsch, lite kaffe på det här tror jag blir bra. Nu ska jag kolla filmen om polisen som blev frånkörd. Finns i filmforumet!
 
Rigmor Mortis skrev:
2535592 Det finns bara en Superlight, och han är MIN :tuttar
Du kan vara lugn, jag är säker på min sexuella läggning och har inte för avsikt att förstöra ert förhållande.
(Skulle nog inte ens våga, alla som kör Ducati har väl kontakt med maffian?).

@amullo och emullo: Okej :tummenupp
 
amullo skrev:
2535580 Japp. Det är kanske därför som jag har något svårt att se det roliga i inlägget.

amullo = Anders Mullo
emullo = Eric Mullo
http://www.ducceklubben.org/klubbinfo/regioner/region.asp?ID=STHLM

Jag och emullo är bröder. Så speciellt orginella nick är det inte.. Men de funkar.. :)

//Anders

Jag tycker jag var orginellt, skämtet var ju nytt för mig !!:öga

Föresten så fick ni Mullor kollektivt representera Spaggeföreningen.
 
Maverick_ou812 skrev:
2535448 Ska jag berätta en hemlis...?

Anledningen till att det blev Yamaha R1 i ERF-B är lika enkel och logisk.

1. Det är en vanlig hoj som är rätt billig i inköp då andrahandsvärdet på en R1gör den prisvärd. Detta beror på att markanden är översvämmad av kloka killar som vet vad som gäller. När dom sen upptäcker att tjejen vid korvmojjen faktiskt blev så impad av att se min "retta" och att hon betalar försäkringen och däcken mot att få fota alla mina wheelisar.

2. Det finns massor av reservdelar tillgängliga på marknaden då ovanstående killar faktiskt då och då försöker sig på konststycket att sätta personligt varvrekord på våra banor. Dom inser inte att den där superhojen dom sitter på har alldeles för mycket effekt (Speciellt gästspelande duccekillar)och bromsar som faktiskt funkar. Slutresultatet blir att dom hamnar i leca havet. Lyckliga ERF team kan handla Duccedelar och elda upp.

Kontentan: R1 är en superbra ERF hoj, körställningen är dock lite touring orginal så man får lasta på den lite rejsigare höjda fotpinnar och andra clipons, en effektivare bromspump och andra broms- och kopplingsgrepp är inte heller fel.

Kort o gott, en superb leksak som passar bra att ha i sandlådan ihop med hink o spade. :)

Vad e det du säger....:va

:D
 
Triggerhappy skrev:
Föresten så fick ni Mullor kollektivt representera Spaggeföreningen.
Ja, de är ju de enda som kan komma med vettiga inlägg, de andras inlägg väger lika lätt som deras hojar, eller vänta nu.... :D
 
Vad säger man..

vol240.jpg
 
Förresten, sa nån det? Men visst är det fånigt med tröja över skinnstället :näsblod
 
Superlight skrev:
2535676 Förresten, sa nån det? Men visst är det fånigt med tröja över skinnstället :näsblod

och det har då inte ducceägare, eller dom kanske måste avstå för slipstreamen efter japancykeln
 
Superlight skrev:
2535676 Förresten, sa nån det? Men visst är det fånigt med tröja över skinnstället :näsblod

Er egen Mulla åker ju med tröja över stället.....töntigt som sagt :D

Den här killen verkar ju vara en stunt snubbe dessutom...åka utan att hålla i styret..feck va farligt :näsblod
 

Bifogat

  • Tröja.jpg
    Tröja.jpg
    24.3 KB · Visningar: 53
Triggerhappy skrev:
2535748 Er egen Mulla åker ju med tröja över stället.....töntigt som sagt :D

Den här killen verkar ju vara en stunt snubbe dessutom...åka utan att hålla i styret..feck va farligt :näsblod

Det är han Pfeiffer va?
 
Rigmor Mortis skrev:
2535592 Det finns bara en *Superlight*, och han är MIN :tuttar

EDIT: ändrat till rätt Superlight


Ähum...ingen som gjort anspråk på din karl vad jag vet...inte här iallfall.

Tips: håll koll på Sandstream man vet aldrig med honom..om det hamnar en Suzukidekal på din *Superlight* så ansvarar jag inte för följderna :D
 
Last edited:
Status
Ej öppen för fler svar.
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top