Ducati-tråden

Tjena!

Kollar lite lätt efter en första hoj. Kommer förmodligen bli en lite äldre 600 av något slag. Har span på en Ducati 600 Supersport.
Vad är kännarnas åsikt om den? Går den jämt med låt säga en Kawa zx6r 98 som är en annan möjlig kandidat. Sitter man som lång bra på en Supersport, är 191cm.
Reservdelar lätt att fixa och kända fel i allmänhet hade varit kanon och får veta.

Tack!

Edit: Upss såg att den hade rätt mkt färre pållar än kawan så mkt begärt att den ska gå jämt kanske?
 
Tjena!

Sitter här med en Suzuki SV 650 S -00 och känner mig sugen på att byta.. fick syn på en Ducati 900 SSie -02 med termignonisystem på... Så fiint ljud. Har blivit lite förälskad i twinnar både ljudet och vridet.
Min fråga är egentligen, hur mycket problem skulle jag få med hojen ifall jag skulle köpa den, och är den värd 15k hel/hel?

tack på förhand!

Du kan få köpa min. Ska eventuellt byta in den hos handlare men säljer den hellre privat. Du kan få ett skapligt bra pris på den. Finns lite bilder i mitt garage här på sidan.

visabild.php
 
Tjena!

Kollar lite lätt efter en första hoj. Kommer förmodligen bli en lite äldre 600 av något slag. Har span på en Ducati 600 Supersport.
Vad är kännarnas åsikt om den? Går den jämt med låt säga en Kawa zx6r 98 som är en annan möjlig kandidat. Sitter man som lång bra på en Supersport, är 191cm.
Reservdelar lätt att fixa och kända fel i allmänhet hade varit kanon och får veta.

Tack!

Edit: Upss såg att den hade rätt mkt färre pållar än kawan så mkt begärt att den ska gå jämt kanske?
¨

600:an är faktiskt lite trött tycker jag. Ganska stor skillnad om du går upp till 620:an (SSie, nyare designen). Men försök att prova en, är man inte bortskämd med effektstarkare maskiner kan 600:an duga gott.
 
Du kan få köpa min. Ska eventuellt byta in den hos handlare men säljer den hellre privat. Du kan få ett skapligt bra pris på den. Finns lite bilder i mitt garage här på sidan.

visabild.php

hmm det där såg definitivt intressant ut.. ska ta och överväga det, skickar ett pm med lite frågor
 
en tjejkompis har precis köpt en ducati 750 s och skulle behöva få den lägre. Vi kommer sänka bakfjädringen en bit men är inte säker på att det räker, finns det nån som har bra tips? har tänkt på sänkning av sadeln men fler tipps är uppskattade!
 
en tjejkompis har precis köpt en ducati 750 s och skulle behöva få den lägre. Vi kommer sänka bakfjädringen en bit men är inte säker på att det räker, finns det nån som har bra tips? har tänkt på sänkning av sadeln men fler tipps är uppskattade!

Sänkta sadlar finns inte till 750:in vad jag vet, men sadelförändring går att göra. Det är "bara" att göra själv eller gå till en sadelmakare som sprättar upp sadeln och tar bort material. Viktigast är att smalna av den där låret är när det är rätt vinkel med foten i backen.

Det går att släppa ner baken lite med rätt fjäder i bakdämparn också, 750s har en lite stark fjäder bak för tjejer som inte väger så mycket. Det är en option beroende på hur mycket hon väger. Gör du det så följ efter med att släppa igenom framgafflarna lika mycket i gaffelkronorna, annars förstörs köregenskaperna då hojen blir tungstyrd in i kurvorna. Det GÅR att byta till en justerbar Öhlinsdämpare bak från SS1000 som är höjdjusterbar, men då snackar vi stålars. Den justerar dämparns längd utan inverkan på förspänning.

En del väljer att sätta på ett 120/60-17 framdäck för att tjäna ytterligare några milimeter. blir ca 5mm mot ett standard 120/70-17.

-Mig veterligen är det de enklastavägarna till en lägre Ducati SS.. Sänkningsstag till S-SS modellen finns inte eftersom dämparn sitter utan länkage. Bra tips är att dra fast några slangklämmor på stödet också, då blir det lättare för henne att får tag på det med foten.:tummenupp
 
Last edited:
Gött, tack för tipsen. Jag ska berätta för henne om skorna och justering av dämparen o sänkning av gaffeln lär bli mitt jobb, o sen tror jag att vi justerar stoppningen i sadeln beroende på hur bra det blir genom de första justeringarna.

Jag såg att dämparen satt utan typ dogbones men hoppades att det var något som jag kunde ha missat, o att byta till en öhlinare känns inte realistiskt judt nu av förklarliga skäl ;)

Tack igen!!
 
Däckfråga

Är det några problem att installera ett 190/55 17 däck på en 6,00 Marchesini magnesium fälg på en 748R. Antar att det inte borde vara det, men vill gärna höra från de som installerat ett däck i den dimensionen om det finns någon risk att däcket tar emot svingen etc. Det bör vara ca 1 cm bredare. Jag har ingen hugger över bakhjulet så risken att den drar emot en sådan finns inte.

Är det någon som dessutom kört ett 190/55 17 däck i kombination med ett 120/60 17 däck fram.

Fick ett spik i bakdäcket på min Ducce efter första dagen på Ducati klubbens bankörning och jag tänkte byta ut det istället för att plugga det hos en däckfirma.

Någon som har en bra online handlare i Sverige eller utomlands med bra priser som de kan rekommendera.

Hittade den här på forumet tidigare idag:

http://www.reifenversand.com/wbc.php?sid=25806217878c&tpl=pdetail.html&pid=6555&rid=5&recno=20

Behåller jag framdäcket vill jag ha tag i ett likadant däck. För närvarande sitter det Pirelli Dragon SuperCorsa med samma gummi som ett gatdäck. Alltså inga renodlade racing däck. Min lokala däckhandlare som jag nyttjar för närvarande är ingen Pirelli återförsäljare så jag misstänker att jag kommer att få ett rätt dåligt pris om jag vänder mig till honom.

Rätt nöjd med Pirelli däck på motorcykeln. Om jag skulle byta profil även fram till 120/70 17 hur är de nyare versionerna av Pirelli Diablo SuperCorsa jämfört med det jag har idag?

Den här recensionen läste jag för någon vecka sedan:

http://www.motorcycle-usa.com/545/8...blo-Supercorsa-SP-Tire-Comparison-Review.aspx

Sedan en liten undra när det gäller magnesium fälgar. Jag har ett litet märke på bakfälgen som har funnits med sedan jag köpte fälgarna begagnade. Det är ifyllt och förefaller inte oxidera. Om man någon gång skulle vilja lackera om dem, är det bara att vända sig till en vanlig firma som reparerar fälgar t ex fälgfixarna utanför Helsingborg eller finns det någon annan firma som är bättre att anlita som för x-ray och letar efter sprickor i samband med en sådan operation?
 
Last edited:
Hej alla glada Ducceanhängare.
Jag har gått och blivit lite smått besatt av nya Monster 1100 EVO, allra helst den i svart.
Ruskigt snygg detaljfinish och mycket snyggare dragning av avgassystemet än den vanliga 1100:an.
Nu till frågan hur är monster 1100 att köra? Jag har inte hittat mycket annat än ett test på fastbikes, samt nåt klipp på tuben.

Men är det någon här som har haft äran att köra en monster 1100, eller rent av äger en och kan dela med sig lite av sina synpunkter? Då räknar jag med alla monster 1100 och inte bara EVO´n. Lär väl ändå inte ha råd med en EVO på ett tag. :(

Tack på förhand. Mvh / Björn
 

Bifogat

  • 2011_Ducati_Monster_1100EVO_4.jpg
    2011_Ducati_Monster_1100EVO_4.jpg
    94.8 KB · Visningar: 80
Last edited:
Enkelt att testa med en belastningsprovare på batteriet, finns på Biltema men Chrisse kan säkert testa det mot en påse bullar...
 
Kolla att alla anslutningar sitter fast ordentligt mot batteriet också när du ändå är där och kollar.
Kan räcka med att du har något glapp någonstans.
 
Hallå alla som vet lite om Ducati..
Tjejjen har en Ducati Monster 600cc-98:a, vi behöver få tag i en fälg till framdäcket??
Någon som vet vart man kan vända sig när det gäller begagnat till Ducati??
Måste vara en fälg från 94:a årsmodell t.o.m 99..

Tack på förhand...
 
Kolla med Christoffer på Italia bikecenter i Arboga han har massor med skit liggandes.
 
Nyheter
Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Back
Top