Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Plåtade speedway på Malmö Motorstadion. första gånge så have mercy on me.
Det var fan inte helt lätt. Stundtals konstigt ljus och sen fick jag inte stå där jag ville. Då insåg jag att ett nytt tele bör införskaffas...
11 bilder finns HÄR
Tjusigt![]()
Den svartvita? Båda är ju färgbilder som är bitvis svartvita.Svartvita, den "skabbiga" lacken blir lite fel på den andra.
Det är rätt. Man behöver alltid flera grejer i kameraväskan.Plåtade speedway på Malmö Motorstadion. första gånge så have mercy on me.
Det var fan inte helt lätt. Stundtals konstigt ljus och sen fick jag inte stå där jag ville. Då insåg jag att ett nytt tele bör införskaffas...![]()

Jag smyger i kulissernaOT dig har man inte hört här på länge!![]()
Fortfarande tacksam för tipset om canonforumet.

För att inte få grus och jord i stövlarnaNu när jag kollar på dina bilder så kom jag på en sak. Varför åker alltid speedwayförare med byxor som går utanpå stövlarna?
Men som de åker så riskerar ju byxbenen att fungera som trattar som leder upp grus och jord i byxorna.För att inte få grus och jord i stövlarna![]()

Vad exakt är det du vill få bättre koll på?Vart kan jag lära mig mer om Vitbalans? Känner att jag måste läsa på för känner att jag har nollkoll ang detta.![]()


Jag har en känsla av att Cyberphotos betyg inte är allt igenom objektivt satta. T.ex. så har de flesta av grejerna från Dörr antingen betygen "Bra köp" eller "Toppklass"En lite undran ang cyberphotos betyg mellan Kenko & Soligor 1,4X PRO Digital AF telekonverter så ger de Soligor toppklass men den är 1000:- billigare än Kenko som de bara ger bra köp?
7200kr plus frakt betalade jag för mitt EF 24-105/4L IS USM. Ett EF 24-70/2,8 L USM hade kostat ca 1000kr mera. Jag vet inte riktigt vad de ligger på nu, nypriserna har ju gått upp något rent löjligt under 2009*.Esq, vad betalade du för dit normal L-zoom?
Funderar på att köpa ett sånt innan 70-200
Tackar så mkt Esquire
Jo nu använder jag mest auto + moln men tror jag vinner mer på att göra det riktigt från början så kanske bilderna får ett lyft än vad de är idag.
Har plöjt igenom denna långa tråd ifrån början igen & är på sid 266. Det talades om litegrann om converter. Nån gång kanske jag kommer iväg till en bana & ekonomin tillåter inget fast 300 eller nåt sånt. Så jag funderade lite på telekonverters. Antar att man ska satsa på det bästa direkt men Canon,s egna 1,4x är så satans dyra så vad har ni att säga om Kenko AF Telekonverter 1,4x PRO300 Digital?
En lite undran ang cyberphotos betyg mellan Kenko & Soligor 1,4X PRO Digital AF telekonverter så ger de Soligor toppklass men den är 1000:- billigare än Kenko som de bara ger bra köp?
Tack på förhand igen.

Jo nu använder jag mest auto + moln men tror jag vinner mer på att göra det riktigt från början så kanske bilderna får ett lyft än vad de är idag.

|
|
EU:s fartgräns för MC stoppad
SMC, FIM och FEMA har lycka... |
|
|
Femte generationen Monster är här
Legendariska Ducati Monster... |
|
|
Påvens BMW R18 utauktionerad
Den 3 september 2025, under... |
|
|
GGN 2025, värsta hittills !
Conny Bohlin, VD för Nordic... |
|
|
Bildsvep – GGN 2025
På plats i depån på årets G... |
|
|
Wunderlich vindavvisande väskor
Pressrelease om nyhet från ... |
|
|
GGN Shakedown – Stark Varg EX!
MysEnduro i Laxå I sönda... |
|
|
Bike nr 10 lämnad till tryck!
Nästa nummer av Bike är som... |
|
|
Missa inte Katalogen 2026!
Stora Motorcykel... |
|
|
Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!
David Knight, Ducati Åre... |