Dagens Blocket! (mc-relaterat)

yama.jpg

När jag köpte motorcykeln så hade topplockspackningen gått. så rev av topppen och köpte ny packning.
tiden gick och jag glömde av hur allt skulle sitta så köpte ny motor till hojen som jag monterat men inte kopplat in ännu.

Hur lyckas man "glömma" av hur det sitter ihop och därtill istället för att fundera ut det med hjälp av en handbok/nån vettig polare köper man en ny motor? :D

https://www.blocket.se/alvsborg/Yamaha_fzr_100cc_streetfighter_74800238.htm?ca=16&w=1
 
Och olika registreringsnummer tydligen...han håller upp en skyllt men är ett annat nummer när bild visar yoshi blåset..
 
Och olika registreringsnummer tydligen...han håller upp en skyllt men är ett annat nummer när bild visar yoshi blåset..

FTP666 är en bil, FTR666 är en annan bil, FTF666 är en Yamaha terrängscoter (=snöskoter antar jag ?)
och
XST471 är en CBR1000RR som inte varit ute på landsvägen sedan 2012 :va när den ställdes av !

Bor 1 mil från Anderstorp. 11 år gammal banhoj ?
Dags för STÖRRE service ?
 

Bifogat

  • XST471-hos TransportS.png
    XST471-hos TransportS.png
    34.1 KB · Visningar: 81
Last edited:
skylten är pressad 170418, kanske helt ok alltihopa- men i ärlighetens namn kan man ju skriva att den är avställd eller hinta lite mer tydlig info.

//jj
 
Någon borde skicka annonsen till Ten Kate Honda. De skulle gladeligen betala mycket mer än så för att se hur han fått ut 235 hästar.
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top