Covid-19 viktig information!

Nu kommer jag inte iofs inte åt artikel nmen...
Angående punkt 1 så har jag egentligen ingen aning men wiki säger att de mumsar på fladdrande möss i Kina. https://en.wikipedia.org/wiki/Bat_as_food
Ang. punkt 2 så ringer det en klocka, jag minns att jag läst nått om just det att denna typ av fladdermus inte återfinns (som vild) i wuhanområdet.
Jag hittade Fladdermus. Så de äts om inte fejkat foto, nr 1 + längst ner....
https://listverse.com/2020/03/16/bizarre-chinese-food/
 
Jag hittade Fladdermus. Så de äts om inte fejkat foto, nr 1 + längst ner....
https://listverse.com/2020/03/16/bizarre-chinese-food/
Vattnas verkligen i munnen.
Bat soup contains an entire bat placed in a soup bowl after boiling with chicken broth. The bat is dissected with a knife and fork, and the broth is then eaten with a spoon, along with the creature’s innards. Hair is present in the dish, along with the membranes of the bat’s wings.
 
Igår på radion sjöng Dolly Parton nån ny text "Vaccine Vaccine Vaccine...." till tonerna av "Jouline"

Så varje gång någon nu nämner vaccin ekar det i mitt huvud:
"Vaccine Vaccine Vaccine Vaccine 'm begging of you please don't take my man... "
:crash
 
Känner en 29-årig flygvärdinna från Taiwan som fått två doser av Modernas vaccin. Såg att det stod expiry date i oktober i hennes vaccinintyg. Ca 5 månader och sedan ny spruta eller var det vaccinets utgångsdatum de fyllde i för ren info?
Hon visste inte själv. Har någon läst hur länge våra vaccinpass kommer vara giltiga?


Undrar också om forumet är friskt. Jag får sällan notifiering när denna tråd uppdateras med inlägg, fick det dock nu efter Two stroke mans inlägg.
 
– Bakgrunden till det här beslutet är att det har kommit allt fler studier som tyder på att man faktiskt kan smitta även på avstånd längre än två meter, säger Fredrik Haux, sakkunnig handläggare inom inomhusmiljö vid Arbetsmiljöverket.
 

Bifogat

  • 20210506-DN-Covid-19-fall.png
    20210506-DN-Covid-19-fall.png
    115.9 KB · Visningar: 16
Last edited:
Det var tydligen Moderna jag fick. Den gav inga biverkningar (ännu)
En jag känner fick Astra å hon fick feber å armarna känns som sockerdricka sa hon. Fortfarande.
Hon var inte speciellt glad.
 
Förståeligt när man i RSA upptäckt att antalet Covid-19 sjuka efter vaccination med Astra Zeneca var ca 10% mindre än i kontrollgruppen. Inte speciellt effektivt mot den sydafrikanska mutationen av Coronaviruset.
Hoppet är ju efter vaccination 90 - 100 % skydd mot sjukdomen.
Typ kokoppsvaccinering som väl skyddar 100 %-tigt mot smittkoppor.
 
Media rapporterar idag samma sak i Sverige som i USA, att områden populerade med högutbildade i större omfattning vaccinerar sig än de lågutbildade. Eller snarare, man framför inkomsten som en skillnad.
 
Vaccin har alltid varit lösningen. Populistiska slag i luften så icke.

De första 12 månaderna av pandemin så ansåg ganska många att flockimmunitet var lösningen oavsett antalet mutationer det skulle kunna bli på vägen dit.
Jag vill nog minnas att du i den här tråden varit en stor försvarare av dessa "ledare".

Och vad som är populism i det här ämnet definierar förstås du enhälligt. Att behålla samhället öppet med minimala restriktioner är tydligen inte populism. :va
 
Det är nog tiden som avgör. Om ”flockimmunitet” uppnås snabbt så hinner viruset kanske inte mutera. Förra året fanns inte vaccin och stängning av samhällen fungerar inte särskilt bra i längden, vare sig folkhälsomässigt eller mot spridning.
 
Vi har ju nytta av immuniteten för vi har ett mycket öppet samhälle och folk tar ju varje tillfälle och trängas , nu får vi vaxxinet på detta också.

Jag tippar på ett totalras maj/juni , det kommer bli regionala utbrott bland icke vaxxade i kombo med orter utan immunitet kanske.
 
Det är lite faschinerande att för 1 år sedan var det "allmän förvåning" över att så få blev svårt sjuka i Covid-19 i Indien. Och spekulationer att människorna i de stora slumområdena var så utsatta för virus och bakterier pga av smutsen så de var mer eller mindre immuna mot Corona-viruset.
 
Nyheter
YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Back
Top