ZX9xpress
Sporthojsnörd
Jag tror inte värmeutbytet blir speciellt stort, skulle det bli problem så kan jag ju linda avgasröret
Intercooler??
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag tror inte värmeutbytet blir speciellt stort, skulle det bli problem så kan jag ju linda avgasröret
Intercooler??
Cometic påstår att det ska gå lika bra med tjock toppackning men jag är lite skeptisk vilket du också verkar vara... Kan kanske vara en god ide att byta skruvarna till starkare typ ARP? Då kan man öka åtdragningsmomentet och få högre klämkraft mellan topp och cylinder och därmed minska risken för att blåsa packningen.Tjockare fotpackning 102 gånger utav 100![]()
Tack för tipset! Jag har faktiskt inte gjort något med kopplingen än då byggtakten är lite långsam... Jag satte i hop hojen i somras för att testa hur den nya svingen funkade. Annnars hade jag inte gjort mer ät motorn än att installera en Power Commander 5. Har sneglat på denna koppling, men priset avskräcker en del: http://www.haysmachineonline.com/buell-1125r-convertable-clutch/Oops, kopplingen löste du säkert för ett år sen såg jag nu..


Cometic påstår att det ska gå lika bra med tjock toppackning men jag är lite skeptisk vilket du också verkar vara... Kan kanske vara en god ide att byta skruvarna till starkare typ ARP? Då kan man öka åtdragningsmomentet och få högre klämkraft mellan topp och cylinder och därmed minska risken för att blåsa packningen.
Jag råkade beställa ett par packningar när jag pratade med Cometicingenjören på telefon men idén med spacer i botten av cylindern är definitivt inte skrotad än..
Om man lägger en spacer i botten av cyllen så flyttar man anliggningsytan där kolvringarna går vilket medför honing samt nya ringar, vilket kanske är en bra idé hur som helst![]()

Om man lägger en spacer i botten av cyllen så flyttar man anliggningsytan där kolvringarna går vilket medför honing samt nya ringar, vilket kanske är en bra idé hur som helst![]()
Använder inte många en biltemapump![]()





|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |