Chris Ash
Kapten Gars
valmers skrev:Jaha, det var ju ett sensationellt avslöjande av SVT.![]()
Hahaha, det kan man säga!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
valmers skrev:Jaha, det var ju ett sensationellt avslöjande av SVT.![]()
SSB skrev:Uppdatera en stackare, vad var det för "sensationellet avslöjande av fd militärer" som visades?
juha01 skrev:När ni spårat ur klart. Vad tror ni om denna grej egentligen? (Det som tråden handlade om från början)
supernaut skrev:För att spinna vidare på Estoniahaveriet, så tror jag att det anses lämpligare att skyffla betong och sten över alltihop för att undvika att hitta högar av lik i de utrymmena som var torra länge, kanske dagar.
Jag kan egentligen inget om dykning och räddningsaktioner på havsbotten, men 60 meter är inte djupt, hur högt sticker vraket från botten?
Vi eller någon av våra grannationer har nog bra material för ubåtsbärgningar. Skulle det vara möjligt att rädda någon som är instängd?
Markus skrev:Dags att väcka denna tråd då jag just såg filmen "911 in Plane Site".
Jag vet inte vad jag ska tro faktiskt, om det bara är en bluff från filmmakarnas sida så är den ju bitvis skickligt gjord. Men vissa saker är ju svåra att svara på, t.ex. den tredje byggnaden i NY - varför den kollapsade. Varför är det inte större hål i Pentagon och var är resterna av planet om den nu tappade vingarna innan den kraschade? Det där med blixtar innan kollision i WTC vete tusan om det var så spännande, men att det var flera vittnesmål (bla Fox reporter) som sade att det inte var civila plan är ju lite nervkittlande.
Tesen journalisten som presenterade filmen är i alla fall att US själva begick dåden 9/11 för att på så sätt kunna anslå höga försvars-, säkerhetsbudgetar så att ekonomin ska hållas igång.
Extremt långsökt teori, men jag rekommenderar i alla fall filmen - den har sina intressanta delar.
Coola Ola skrev:Ja, lite skumt är det men det finns ju massa frågetecken kring den teorin också. Skulle t.ex. de som ringde till sina anhöriga från wtc-flygplanen varit frivilliga självmordsbombare? Känns hur som helst meningslöst att spekulera i det då en ev. sanningen aldrig kommer komma fram.

|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |