Det stämmer inte, Sverige gjorde ett eget val, man ville inte gå i krig och valde en annan lösning än att kriga.
Vi kunde inte gå i krig. Vi hade varit invaderade på en vecka eller två likförbannat, och fått lite sönderbombade städer och en massa döda människor på köpet. Vårat enda reella alternativ var att säga "ja" och "amen" till alla förslag nazityskland hade att komma med för att försöka komma så lindrigt undan som möjligt.
"Transit av 'permittenter', utan genomsök efter vapen och ammunition? Javisst, herr von obersturmbannführer! Sälja vår malm till Tyskland? Javisst, herr von obersturmbannführer! Skulle det vara något annat? Spannmålsreserven? Ungmör? Naturligtvis står vår valutareserv till ert förfogande, men vi skulle uppskatta om ni inte kommer hit och sätter av er oönskade befolkningsgrupper i koncentrationsläger... snälla?"
P g a tidigare försvarsbeslut
hade vi inte en möjlighet att göra det egna val du pratar om. Vi var helt utlämnade. Hade Hitler tyckt det var bekvämare att ockupera Sverige så hade vi varit ockuperade. Hade han velat göra marinbas av hela Skåne och deportera hela befolkningen så hade hela Skåne varit marinbas och befolkningen deporterad.
Hade Hitler istället tyckt att det hade varit smidigt att avrätta alla i Malmö, då hade vi idag haft en stor massgrav och ett minnesmärke i Limhamn.
Fram till vändningen 1942 var vi i praktiken en lydstat, "ty därtill var jag nödd och tvungen" för att citera Brask.
De som är motståndare till en fungerande försvarsmakt gör klokt i att begrunda att det ovanstående är vad det till syvende og sidst handlar om, förmågan att skydda den egna befolkningen. Utvecklas vår närmaste stormakt åt fel håll skulle vi inom tio år kunna stå med 60.000 svenska båtflyktingar i Nynäshamn, utan en chans att göra något åt den saken.
Vi hade tur att vi hade malmen att förhandla med, och att vårat geografiska läge inte bedömdes tillräckligt viktigt strategiskt. Tur och enbart tur.
Detta p g a 1925 års försvarsbeslut, som resulterade i att vår "beredskap var god" vid andra världskrigets utbrott. Ett försvarsbeslut som vi idag vet var ett av svensk nutidshistorias största felbedömningar, och ett försvarsbeslut som vi på senare år har upprepat på ungefär lika goda grunder och lika mycket stick i stäv med experternas bedömningar.
Vi behöver ha en reell förmåga att hävda vårt territorium,
just för att ha möjligheten att göra egna val.