300+ med 20-åring

Både Hayabusan och ZX-12R tidig årsmodell gör ju det.
Blackbirden får du dreva om för att komma över 300 km/h. Det är väl typ 287 km/h som är max på originaldrevning. Den behöver dock "lite" längre sträcka för att ta sig dit. Gärna nedförsbacke.
 
En original Busa 99-00 gör någonstans runt 310-315 km/h, samma med ZX12R.

Båda har klassiska mätare graderade till 350km/h, vilket var jättecoolt 1999/2000.

Ingen expert på Kawan men efterkommande Busor har samma drevning och den sk "spärren" till 299km/h (står 295km på min i pappren) består bara av en varvtalsspärr på 6ans växel.

Den lurar man bara genom att sätta på ett litet motstånd via växellådskontakten att 5ans växel är i hela tiden. (Kallas TRE-mod, Timing Retard Eliminator, för den som inte vet)
Den ändrar även tändkurvorna lite grann på de lägre växlarna, men inget som direkt märks i realiteten.

Jag har hängt på en turbo på min men originalsprutet sitter kvar orört. Enda modden på det är lambda-eliminator samt en TRE-modd.
 
Last edited:
Gör dom där hojarna verkligen över 300? Jag vill minnas att när Bike gjorde tester var det ingen som gick över 300 i verklig fart. På mätaren var det väl många literklubbor som gick över 300.
Det var ju ett reportage med busan där dom modifierade och plockade bort backspeglar för att komma över den magiska gränsen.
 
Gör dom där hojarna verkligen över 300? Jag vill minnas att när Bike gjorde tester var det ingen som gick över 300 i verklig fart. På mätaren var det väl många literklubbor som gick över 300.
Det var ju ett reportage med busan där dom modifierade och plockade bort backspeglar för att komma över den magiska gränsen.
Jag hade upp min ZX12R i typ 304 på mätaren. Knappast i verkligheten. Accar jättesegt över 285 på mätaren och flera kilometer långa raksträckor är svårt att hitta.
 
Gör dom där hojarna verkligen över 300? Jag vill minnas att när Bike gjorde tester var det ingen som gick över 300 i verklig fart. På mätaren var det väl många literklubbor som gick över 300.
Det var ju ett reportage med busan där dom modifierade och plockade bort backspeglar för att komma över den magiska gränsen.
Zx12r och Busa gjorde över 300, och detta tack vare aerodynamiken, men bara 99/00 som sagt. Sen beror det mycket på förarens storlek också såklart.

Blackbird gjorde strax under som ovanstående skrev.

Busan iaf hade en sjuk glädjemätare, åtminstone Gen 1 och speciellt 99/00.

Jag har lugnat ner min med 1-kugge större framdrev (18 kugg, som Gen 2 2008-2020)
Det löser i princip felvisningen helt i lagliga farter. Över 200km/h visar den nu bara någon procent fel mot gps.

Original var det uppåt 5-6% i lagliga farter som de flesta hojar och ända upp till 10-11% fel i olagliga : )
 
Last edited:
Om man är sugen på en gammelbusa och vill känna suget i magen när man kör över 400 så finns ett klipp här från min virtuelle vän Inus Dalhouzie i Sydafrika 😁

Lagts upp förut, men hjulspinn i 280 blås är härligt.

Klassiker.

 
Såg ett test av GSX1300R Hayabusa 2008, tror det var i Bike för några år sedan. Topphastighet uppmätt 301km/h. Hastighetsmätaren visade 300km/h.
Fartspärren hade gått in.
Byte 18 tänder till 19 tänder kedjedrev vid växellådan betyder att fartspärren går in vid 317 km/h.
Utväxlingen är vevaxel - koppling 52 => 83 Växellådan 6:an 23 => 24 Kedja 18 => 43
detta betyder vevaxeln gör 43*24*83/(18*23*52)=3,9788 varv för varje varv på bakhjulet.
Standard bak är 190/50 17" däck, dvs diameter=17*25,4+190*0,5*2=621,8mm.
Omkretsen blir 1953,447mm eller 0,001953447 km
300km/h = 5km/minut Bakdäckets varvtal vid 300km/h = 5 km/0,001953447 km=2559,6 RPM
Busamotorns varvtal=2559,6*3,9788=10184 RPM i teorin. För hur mycket kommer bakdäcket att ha deformerats ? "Sträckt på sig" eller "ökat i diameter och omkrets" vid 300km/h ?
Å andra sidan hur mycket mindre är radien på bakdäcket pga däcket trycks ihop på grund av motorcykelns vikt på bakdäcket ?
En annan femma är att vid bänkning av en Busa med Akrapovic helsystem låg maxeffekten vid 9500 RPM inte vid 10000 RPM. Skulle det gå höja topphastigheten ännu mer med 41 tänder istället för 43 på bakre kedjedrev ?
Men viktigaste är väl en liten förare i tight skinnställ, avtagna backspeglar, uppfällda bakre fotpinnar och en bra rak öde väg. Utan kringirrande djur och människor. Och medvind. :hjarta
 
Skulle det gå höja topphastigheten ännu mer med 41 tänder istället för 43 på bakre kedjedrev ?
Men viktigaste är väl en liten förare i tight skinnställ, avtagna backspeglar, uppfällda bakre fotpinnar och en bra rak öde väg. Utan kringirrande djur och människor. Och medvind. :hjarta
Effektskillnaden mellan Gen1 och Gen2 är ganska, vilket ord ska vi använda? Ja, det skiljer väl 20 häst ut på slangen iaf...

Så din Gen2 borde göra 320-325 med en liten asiat bakom kåpan om du gör TRE-modden.
(Om du inte redan har gjort den)
Speciellt med Helsystem och mappning som jag innbillar mig att du har? Och du går ner till 40 kugg bak.

Vet inte hur det är med Gen2 och tändmapparna, det kanske inte är bra alls att mixtra med en TRE-modd på den iom den högre kompressionen osv.

Det är väl ett plus med eftermonterad växellägesindikator för Gen1 från Healtech, där kan man välja om man vill ha full TRE-modd eller bara höjd varvtalsspärr på 6an.

Det dåliga i mitt tycke är väl att varvtalsspärren består av en "fuel-cut" och inte på tändningen. Gäller väl även Gen 2, fast nu kommer jag in på ett område där jag inte är helt säker på vad jag pratar om...

En annan sak jag stör mig lite på är att bakdrevens bultmönster på Gen1 och Gen2 är olika när det mesta andra är bolt-on.
 
En sak jag inte vet eller har orkat bry mig i, har Gen2 högre utväxling i originalutförande än Gen1?

I växellådan är det inga skillnader drevmässigt vad jag vet.
På utgående är det följande om jag inte minns fel:

Gen1: 17/40
Gen2: 18/43

Eller tar utväxlingen ut varandra?

18/43 måste ju slitas mindre och vara bättre för kedjan åtminstone...
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top