Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Bara för att man är ett öhlinscenter betyder det inte att man alltid är bra.
Har haft min bakdämpare hos ett sådant center och nu läcker den olja och har förlorat klicken på returen, den går att vrida på och den svarar, men klicken är borta.
Eftersom jag oftast åker långväga till mina körningar, så vill jag vara säker på att den går att köra med alla dagar.
Hur lång tid efter service hände det?
Och har du någon uppfattning om hur länge den gått innan service? Eller hur nött den var?
Om detta gäller en konventionell singelrörs stötdämpare där olja läcker och returklick saknas så talar vi sannolikt om ett betydande oljeläckage, förmodligen att så mycket olja saknas att stötdämparen inte längre är trycksatt. Stötdämparens trycksättning fungerar även som klickskapande fjäder för returjusteringen. Om returjusteringen helt plötsligt tappar klicken så är det en god indikation om läckage och betydligt oftare läckage av olja än gas.
Det allra vanligaste läckagestället är kolvstångstätningen och på en gammal stötdämpare med okänd historik bör man i så fall byta hela tätningspaketet inklusive kolvstångstätning, kolvstångsbussning, skrapring och cylinderrörstätning.
Vidare bör kolvstångens såväl som cylinderrörets yta inspekteras noggrant. En del kolvstänger utsätts för konstant grussprut och det kan hända att de mattas ner eller rent av repas av grus som fastnar i skrapring eller kolvstångstätning. Cylinderröret ska normalt inte utsättas för detta, men mindre försiktig demontering av en slarvigt rengjord stötdämpare kan definitivt repa cylinderrörsytan. Hittar man några skador eller repor så byter man naturligtvis dessa delar, att försöka fixa dessa med slippapper är en raggarlösning.
Om du inte litar på ohlinscenter.com får du väl ringa MotoSpeed och rådgöra med dem om vad som är lämpligast.
.Nu ska alla dessa delar ha blivit bytta, det var det jag bad om när jag lämnade in den på service.
Det är bara att hoppas att det inte är så illa.
Nu ska alla dessa delar ha blivit bytta, det var det jag bad om när jag lämnade in den på service.
Det är bara att hoppas att det inte är så illa.
Nåt är ju fel men har du pratat med din mecklare om problemet?
Hoppas det går vägen för dig. Jag har jobbat på Öhlins och la av för det var som "Ådalen -31"...
Arbetsgivaren sänkte lönerna, ni strejkade, arbetsgivaren satte in strejkbrytare, ni satte arbetsplatsen i blockad, polisen kallade in militär och beordrade verkanseld?
Jobbigt när det blir så.
...och så nära huvudstaden också. Synd att inte Rapport skickade ut ett team och filmade.
Precis så var det ja, och över 70% slutade på mycket kort tid vilket fick följder för kvalitén men det vet du säkert också![]()
Det är teknikforumet, så vi släpper det.
Jag önskar dig ett gott nytt år!
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |