Nytt stolleprov minst lika vansinnigt som det förra, CB 250N turbo

Har fortsatt på länkaget och tror att jag har fått tillbaka det hyfsat, har grovt fräst fram det två armarna och testa med en gassvesttråd som stag att det funkar. Tänker slitsa armen vid axeln och göra ett klämförband och även montera en stoppskruv och borra en grop i axeln för att positionera armen på axeln. Så här långt verkar det i alla fall fungera men kruxet blir nog att sen få till lämplig utväxling på det hela.

Man kommer att få ha en större trumma för gasvajern om man inte ska ha "snabbgas" ala Hobbex för risiga starter😉

Så här ser det ut nu och man kan ana hur det blir, nästa steg blir att tillverka stag med justeringar
20260107_202142.jpg20260107_195503.jpg
 
Last edited:
Har lite snabbt gjort några leder för att testa funktionen länkaget till spjällen. För att det ska funka hyfsat så kommer jag att bli tvungen att kapa och göra en upphöjning i staget som håller ihop spjällhusen, hqr testa med att både trycka och dra upp spjällen men att dra verkar bäst även om det kommer att bli merarbete med att få till det hela.

Tror jag och gör upphöjningen och svetsar på den och sen kapar och fräser bort själva järnet för att hålla måtten så gött det går.

Så här blir länkaget men det ska vara nya grejer med mässingbussningar i lederna.

20260115_204511.jpg
 
Har fortsatt lite på länkaget och själva länkaget verkar funka nu, har svarvat, fräst och borrat i vild förtvivlan och har nu gjort mässing bussningar och leder eller vad man nu ska kalla det till armarna och gasspjället.

Gott om plats är det ont som en fd kollega brukade säga, så det stora kruxet är var trumman till gasvajern ska placeras. Hade tänkt gömma den i mitten under ramen men det vete sjutton om den får plats.

Nästa steg blir att räkna ut hur stor trumman måste vara för att få till vettig slaglängd och kraft för att vrida gashandtaget, 55 mm är spelet på vajern mellan ytterlägerna men tycker att det verkar mycket. Det djävliga är ju att denna konstruktion kortar ner rörelsen på axeln där vajern monteras från 90 grader på spjällhuset till ca 18 grader på axeln vilket väl innebär att trumman behöver ha fem gånger större omkrets än originalet för att det ska stämma någorlunda rrätt.har haft funderingar på att nyttja ena teumman på ett av spjällhusen och sen låta länkaget styra andra spjällhuset. Finns väl en risk att det skiter sig med just att få till en vettig lösning på gasvajern så det ändå slutar med dubbelvajer.20260123_111012.jpg20260123_120735.jpg20260123_122245.jpg20260123_124207.jpg
 
Fick en idé och gick ut i garaget. Detta blir nog lösningen, vajern får precis plats mellan tappen och trumman på nedre leden och då monterar man vajerfästet i original positionen på spjällhuset och så kan man få det hela att funka med vettigt vrid på gashandtaget. Eventuellt så kan man svarva bort nån tiondel extra på tappen för vajern. Byte av gasvajer kräver att man lossar låsringen på tappen men det får man väl leva med. Verkar till 8ch med som att original vajern går att använda då man kunde justera den kortare vid styret. Nackdelen är väl ingen retur vajer men det har inte GSX:en heller så det kan man vän leva med.

Ska fundera på placeringen av gasvajern, ute till höger eller gömma den under ramen på vänster spjällhus, detta måste bestämmas så man måate fräsa om fästet till axeln för att kompensera för för höjden på vajerfästet. Känns i alla fall lite bättre att allt svarvade och fräsande inte verkar förgäves.

20260123_162920.jpg
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top