Det som SH behöver mest är att öka synligheten och få in
nya medlemmar.
Användarupplevelsen är kanske en sak att se över. Jag upplever ex krångel med att logga in. Att man loggar in men det är först när man klickar på "Forum" som man kommer in.
Detta har jag upplevt med, typiskt dåligt när man vill växa.
För övrigt tänker jag att SH borde vara en samlingspunkt för allt inom MC. Gatkörning, racing, träffar, livet etc. Så man kanske satsa på mer relevanta annonser. Kanske lägre pris på annonser som handlar om mc-event, träffar tävlingar mm som syftar till att skapa en gemenskap.
@Swedie En kalender som länkar trådar om banträffar, meetups och andra sociala aktiviteter kanske kan vara något? Hade gett betydligt bättre översikt än att leta trådar över samtliga forumdelar.
Skulle behövas någon funktionalitet för "fäst inlägg i kalendern".
Förbättra Köp & Sälj på framsidan
Det hade varit ett stort lyft om det gick att se vilket distrikt annonserna tillhörde redan på framsidan. Tror det hade kunnat dra fler människor till kategorin om rubriken "Senaste Köp & Sälj annonserna" var en klickbar länk.
Det hade också varit ett lyft att visa vilken medlem som är säljare, klickbar länk till profilen.
Integrera köp & sälj med forumet
Köp & Sälj-delen sitter inte ihop med forumet, det hade varit trevligt om den var en forumkategori. Då hade "nya inlägg" kunnat visa om det kom nya annonser och det hade gått att kommentera på annonsen, både med köpar-frågor och tillägg som säljare.
Integrera MC-garaget med forumprofilen
Just nu är mc-garaget en inaktiv och separerad del av forumet.
Det hade varit kul om hojarna man skriver på sin profil var klickbara och ledde till garaget.
Mindre och mer fokuserat
Tills sporthoj-forumet har växt med nya medlemmar, så har jag funderat på om man skulle arkivera/dölja ett antal inaktiva forumdelar så forumets framsida inte ser lika inaktiv och öde ut.
MC-grupper i Sverige har många inaktiva delar, kanske skulle detta kunna göras om till 4-5 distrikt istället?
Några exempel på underforum utan inlägg på 5 år.
2015 - Street fighters stockholm
2017 - The Pink Ladies MC
2020- Ruthless Bikers MC
2021 - Hudiksvallsområdet
2021 - Sundsvall/Timrå/Härnösand
Faktasamling / Wiki
Är en forumdel med ett fåtal trådar, där runt hälften av trådarna inte har några svar. Om befintliga trådar flyttades till andra kategorier hade denna forumdel kunna tas bort helt.
Tror forumet är för litet för att uppräthålla en wiki. Med det sagt hade det varit bra med en avdelning där man hade kunnat spara filer och information om hojmodeller. Bänkningskurvor, servicemanualer osv. Finns inget värre än att hitta ett foruminlägg som länkar till något som försvunnit från internet.
(Är servicemanualer legalt tvivelaktigt får vi väl hosta dem på archive.org)
Möjlighet att lägga forumtrådar på framsidan / kombinera nyheter med forumet
Forumet är det viktigaste på sporthoj, men detta återspeglas inte på framsidan. Längst upp hittar man annonser, slumpade inlägg och nya inlägg. De nyheter som finns idag leder användare bort från sporthoj.
Att kunna lägga upp en "forumnyhet" på framsidan med tillhörande diskussionstråd tror jag hade drivit trafik till forumet. Exempelvis brukar folk skapa trådar om nya hojar. Hade varit trevligt om "Nya Kawasaki ZX4RR" syntes på framsidan eller kanske någons arrangerade bankörning.
Utrymmet för "forumnyheter" hade kunnat skapas genom att "Senaste mc-diskussioner" och "slumpade trådar" flyttar ut i en högerkolumn.
Visa Bike/AlltOmMC-nyheterna EN gång på framsidan.
Just nu visas samma nyheter både i högerkolumn och nedanför köp & sälj.
Sidan hade sett betydligt renare ut om högerkolumen med nyheter försvann.
Nedanför köp & sälj finns det två kolumner med nyheter från Bike och Allt om MC. Dessa nyheter upprepar deras två logotyper gång på gång. Hade varit renare och enklare att navigera om Bike fick vänsterkolumnen, Allt om MC fick högerkolumen och loggorna slapp upprepas.