Surtees
GGG grinig gammal gubbe
Ditt inlägg fick mig att le för att det påminde mig om ett practical joke som chefen för kablage på el-avd. Volvo Personvagnar utsattes för i början av 1980-talet.Det fanns någon Opel som när den hade startsvårigheter så fick kunderna frågan "fungerar tutan"
Det var samma säkring till tutan som till något elektriskt munstycke....
Visst, man måste lägga flera saker på samma säkring ibland, annars skulle man måsta ha flera säkringsdosor staplade på varandra under huven (AUDI) men då lägger man förslagsvis inte viktiga ABS system på samma säkring som ett dörrhandtag som lätt kan frysa och bränna säkringen.
Herrn ifråga var ungrare och hade fått låna en sprillans ny Volvo 240 provvagn på semestern då han planerade att åka hem till Ungern.
Några grabbar som jobbade för honom monterade ett signalhorn mellan golv och bensintank, satte dit ett tidrelä och kopplade så att relät började räkna ner någon minut vid inbromsning innan det tutade helt kort. Om han bromsade tätare än utsatt tid så nollställdes relät och började räkna ner igen.
I princip tutade det bara under motorvägskörning och någon gång på en bensinmack när tändningen var påslagen.
Orsakade mycket huvudbry som inte fick sin förklaring förrän han var tillbaka i Sverige igen.
Last edited:

