Hittade detta på FB:
https://www.facebook.com/#
Boriana sätter fingret på problemet med vänsterns ruttna moral.

https://www.facebook.com/boriana.ab...c2kidUDIWeOr3JfhcppR_J5ACRJ5Y&__tn__=<<,P-y-R
Har sällan sett maken till oförskämdhet och otacksamhet!
Aftonbladets skribent Somar al Naher ondgör sig över välkomstceremonierna för nyblivna svenska medborgare. Enligt henne är det ”just så här det börjar när medborgarskapet går från att vara en juridisk rättighet till att laddas med moral, känslor och lojalitetskrav”.
För det första är medborgarskapet i ett land man har invandrat till alltid villkorat och inte någon ”juridisk rättighet”. För det andra är välkomstceremonierna ett erbjudande, ett uttryck för generositet och öppenhet från majoritetssamhällets sida.
Som ordförande för kommunfullmäktige i Kävlinge har jag hållit i ett antal välkomstceremonier och har slagits av hur få av de nya medborgarna som deltar. De som kommer är i allmänhet välutbildade, etablerade i det svenska samhället, ofta gifta eller sambos med svenskar. De som uteblir har oftast ursprung i MENA-länderna.
Vidare ondgör sig Somar Al Naher sig över att ”invandrare tvingas prestera lojalitet, lydnad och anpassning medan medborgare i majoritetssamhället aldrig behöver bevisa sin tillhörighet”.
Jag ser inget som helst konstigt med att behöva visa lojalitet mot sitt nya land, att jobba och betala skatt, att lära sig språket och respektera lagar, seder och traditioner. De parallellsamhellen som har vuxit fram kommer just från bristen på lojalitet och respekt för det svenska samhället.
De problem vi har med klanbaserad kriminalitet, enorma välfärdsbedrägerier och barn som söker morduppdrag beror inte på att det ställs för höga krav för att få svenskt medborgarskap, utan tvärt om.
Somar al Naher tycker att det behövs någon ”som påminner om att asyl inte är en gåva. Att rättigheter inte ska förtjänas genom underkastelse (sic! antar att hon menar att kraven på kunskaper i svenska är underkastelse). Att medborgarskap inte är något man tilldelar efter god vandel”. Hon verkar fullständigt ha missat att rättigheter och skyldigheter går hand i hand.
Själv är jag glad att det äntligen kommer att ställas krav på de som vill bli medborgare i Sverige.