Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det är inget krig i Mellanöstern och det kommer inte att bli något heller. Varje krig har slutat med en förkrossande seger för Israel och det misstaget kommer inte de arabiska staterna göra om igen.SVT sänder live.
Det är krig i Mellanöstern, men när var det inte krig i Mellanöstern?
Nä... Den mängden av drönare och robotar som skickades var för att överbelasta det israeliska luftförsvaret. Samma taktik som Ryssland kör i Ukraina. Man skickar stora svärmar av saker och hoppas därigenom att en andel tar sig igenom.Men man gör det på ett sätt som inte gör någon skada, Israel har kapacitet att oskadliggöra den typen av drönare. Iran vågar inte slå till på allvar mot Israel eftersom man skulle förlora ett fullskaligt krig mot Israel/USA.
Iran är inte en arabisk stat, det är ganska grundläggande faktiskt.Det är inget krig i Mellanöstern och det kommer inte att bli något heller. Varje krig har slutat med en förkrossande seger för Israel och det misstaget kommer inte de arabiska staterna göra om igen.
Iran och Israel har ingen gemensam gräns, t.o.m. två länder emellan om man inte går via Saudi, så det blir svårt att skicka in någon större mängd soldater utan att involvera multipla andra länder. Och många andra muslimska länder, speciellt Saudi, ogillar Irans styre minst lika mycket som de ogillar Israel och är inte överdrivet intresserade av att hjälpa till.Sedan får man väl hoppas att Iran inte bestämmer sig för att skicka sina unga män i köttkvarnen.
Finns ju motsvarande för HamasSom min dotter sa:
-"Jag väntar bara på inlägg typ 'transpeople for Iran'."![]()
Ja.Finns ju motsvarande för Hamas
De hittade ju något dokument häromdagen med att de hade avrättat en av sina egna för att han var lite eller mycket eller bara misstänkt gay.Ja.
Tycker dom ska åka och hälsa på Hamas.
Räcker nog med några dagar...
Vad ska man säga då om man vill sammanfatta den regionen? De är alla muslimska stater?Iran är inte en arabisk stat, det är ganska grundläggande faktiskt.
Om du inte vet att Iran inte är en arabisk stat så tycker jag du diskvalificerat dig från diskussion, gå tillbaka till barnbordet.Vad ska man säga då om man vill sammanfatta den regionen? De är alla muslimska stater?
Jag tror alla fattar vad jag menar utom de som inte vill fatta. Iran, Irak, same same...Om du inte vet att Iran inte är en arabisk stat så tycker jag du diskvalificerat dig från diskussion, gå tillbaka till barnbordet.
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |