Motop3r
Sporthojsnörd
- Gick med
- 9 Jul 2023
- Hoj
- GTR1400
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ett tips är att dra fast däckverktyget i skruvstädet på arbetsbänken, det gör stor skillnad att grejerna är still när man byter däck samt att man står i rätt arbetshöjd! Har bytt massa däck från 17"-21" och 100 -180 i bredd på XL-motoverktyget utan problem, man kan få modifiera lite men handlar mest om teknik. Bra däckpasta samt ett enkelt balanseringsverktyg och man är hemma. Osäker dock om XL-moto ankan passar nya typen av ekerfälgar med slanglösa däck...Är lite inspirerad av bilden i recensionerna på XL Motos sida.
Nått liknande borde kunna gå att lösa. Kanske lite stabilare än bara ett ben.
Vi får se.
![]()
Har haft en del strul just beroende på att verktyget inte ligger still (klinkersgolv - halt som f-n)Ett tips är att dra fast däckverktyget i skruvstädet på arbetsbänken, det gör stor skillnad att grejerna är still när man byter däck samt att man står i rätt arbetshöjd! Har bytt massa däck från 17"-21" och 100 -180 i bredd på XL-motoverktyget utan problem, man kan få modifiera lite men handlar mest om teknik. Bra däckpasta samt ett enkelt balanseringsverktyg och man är hemma. Osäker dock om XL-moto ankan passar nya typen av ekerfälgar med slanglösa däck...
Har du inget torkskåp?Jag står i begrepp att köpa verktyg för däckbyte. Funderar då på uppvärmning av däcket.
Jag tänker mig en låda stor nog för ett hjul med öppning för en kupevärmare som får blåsa varmluft över däcket en stund före bytet.
Kupévärmare + torkskåp? Funkar säkert bra, om däcket får plats där förstås.Jo, men ingen fungerande värme i det.
Såg någon video om däckbyte där de placerade en hårtork som blåste på insidan av däcket. Det gjorde att den varma luften cirkulerade runt hela däcket.Jag står i begrepp att köpa verktyg för däckbyte. Funderar då på uppvärmning av däcket.
Jag tänker mig en låda stor nog för ett hjul med öppning för en kupevärmare som får blåsa varmluft över däcket en stund före bytet.
Precis! Och mycket pasta på ALLA ytor där det kan tänkas uppstå friktion. Se även till att däcket kläms ihop så att det ligger i fälgens minsta diameter. (På sidan motsatt den där däcket krängs över fälgen.) En tving kan vara behjälplig.Har haft en del strul just beroende på att verktyget inte ligger still (klinkersgolv - halt som f-n)
Enklast blev det efter att jag lånat kompisens däckvärmare - det gjorde en grym skillnad med uppvärmda däck (o mycket däckpasta)
Har ni några bra tips på verktyg/maskiner för att enkelt och smidigt kränga däck?
Har ju kört Biltemas däckverktyg sista 10+åren. Den funkar, men är inte jättesmidig eller praktisk.
Känns om att det är dags att uppgradera sig lite.
Så något verktyg som gör bytena smidigare och som inte kostar skjortan.
Gärna något som underlättar när däcken har styvare sidoväggar.
Fälghålet på enkelsvingmaskiner är större och styr (oftast/alltid??) på kortare längd. Du behöver en insats/hylsa som gör att maskinens centrumpinne centrerar hjulet.Väcker liv i gammal tråd.
Jag letar efter en däckmaskin och har span på den här:
xlmoto
www.xlmoto.se
Den verkar dock inte fungera till mina hjul (Honda VFR800fi med enkelsving) om jag förstått det hela rätt. Vad krävs för att byta på hjul för enkelsving?
Har du gott om stålar så köp en Rabaconda - eller gå ihop med några polare och köp en ihop. Eller köp o hyr ut.......
Bra metod - finns även i grupper med "bra grabbar" alltid någon som slarvar bort de små delarna, åker på semester o låser in prylarna eller lånar ut till kompis utanför gruppen. Så jag håller på din (o min) metod - äg själv, var hjälpsam.Så har vi gjort under många år.
Istället för att ”hyra ut” så byter jag/vi däcket åt andra för ett par hundra. Dels går det fortare, dels är den alltid i garaget, dels går inget sönder.
Skickat från min iPhone med Tapatalk
![]() |
Nya Ducati Multistrada V4 Rally
Pressrelease från Ducati (B... |
![]() |
MV Agusta bekräftar ny Brutale
MV Agusta har avslöjat en d... |
![]() |
Yamaha rekordsatsar på GGN
När världens största enduro... |
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan
Screenshot När Buell för... |
|
![]() |
Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h
Den brittiske stuntföraren ... |
![]() |
Stora Motorcykelkatalogen 2026
Nu har vi öppnat förbeställ... |
![]() |
Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen
Nya Panigale V4 R har senas... |
![]() |
Vilken otrolig comeback!
Spanjoren Marc Marquez full... |
![]() |
Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats
Ända sedan INDIAN MOTORCYCL... |
![]() |
Nya Ducati Panigale V4 R
Ducati har nu lanserat nya ... |