Största risken är väl att det är inkompetens som leder till en större olycka.
Det finns ju en teori, som stöds av underrättelser, om att damsprängningen var en olycka. Ryska soldater skulle spränga ett litet hål i dammen för att hota väst lite. Typ om ni anfaller så så spränger vi hela dammen. Men eftersom man minerat hela dammen så initierade den lilla sprängningen en större kollaps som sedan ledde till en total kollaps av dammen.
Det är största risken vid kärnkraftverket. Vi vet att det finns sprängmedel, militär personal och utrustning utplacerade vid kärnkraftverket. Observationer av anställda, observatörer och underrättelser bekräftar ju det.
Samt att erfaren personal finns ej längre på plats. Kylanläggningen har inte många backuper kvar. Går något snett så kan man inte stoppa skeendet längre.
Då räcker det med att någon fuckar upp fel sak och sen spårar det hela ur helt okontrollerat.
Sen är ju ett havererat kärnkraftverk lite mildare än att bruka kärnvapen. Väst reagerade ju inte nämnvärt när dammen kollapsade. Visst skickade vi lite vapen, men det gjorde vi ju innan också.
Putin skulle kunna chansa på att en kärnkraft"olycka" skulle ge samma effekt.