Det är lite samma varje år när första snön kommer.
DET är nog faktiskt samma över hela landet, man väntar inni det sista innan man lägger på
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det är lite samma varje år när första snön kommer.
Man skulle vara katt istället.. skramla ut genom luckan, sitta o glo en stund och sen gå in o lägga sig igen.
Sommardäcken som satt på min brz när jag köpte den var fullkomligt värdelösa på minsta lilla iskristall, första snöfallet gjorde att jag fick lämna den på pendlarparkeringen för att det inte gick att backa ut från fickan.Modern bil med bra moderna sommardäck så kör man rätt bra i lite snöslask faktiskt, eller på is.
Inte som enhjulande 142 och backelitpuckar back in the day.
Inte heller lika bra som med vettiga moderna vinterdäck självklart, stoppsträckorna blir längre, och marginalerna du behöver köra med större. Men det är helt görbart.
Hastighetsbegränsningarna är låga, och där de inte är det så går det mest rakt. Mao så kan du mer eller mindre hålla lagligt tempo på de flesta vägar.
När var senast någon såg tung trafik köra med dubb? Nä. Och det rullar på bra i vilken snöstorm som helst. Det är de som plogar och bärgar.
Inte i Stockholm självklart, men de mupparna ska nog hålla sig till tunnelbanan....
Är man ändå orolig så är det inte mer än 15-20 minuters jobb att byta däck.
10 om man har bråttom och en vettig knack. (säkert går det att göra på fem, om man skiter i att momentdra)
Så om det snöar och man absolut måste köra någonstans så häller man väl bara kaffet i en thermos, och bemannar jävlar annamat?
Blir så trött på handlingsfattiga pallervantar, och talanglösa människor.
Varför jag skrev, "bra".Sommardäcken som satt på min brz när jag köpte den var fullkomligt värdelösa på minsta lilla iskristall, första snöfallet gjorde att jag fick lämna den på pendlarparkeringen för att det inte gick att backa ut från fickan.
Sommardäcken jag köpte till min outback var bättre i vinterväglag än de gamla vinterdäcken. Det blev nya vinterdäck med.
På en gammal Toyota Corolla jag fick satt det 20 år gamla vinterdäck. Det var jävligt spännande att köra i vinterväglag med den, gick mest rakt fram hela tiden.
Så, däck är som alla här vet jävligt viktiga.
Otroligt få höll vettiga avstånd dessutom.
Vi såg det inte komma... ?Va, blev det vinter även i år?![]()
Ja, fast i år så stämmer det ju nästan, för några dagar sedan var det 14 grader varmt, och nu är det plötsligt snö på marken.Vi såg det inte komma... ?
Ja, fast i år så stämmer det ju nästan, för några dagar sedan var det 14 grader varmt, och nu är det plötsligt snö på marken.
Hoppet.Fast då bör man ju fråga sig vad det onormala för årstiden är....
Ändå bra att man har gjort om vädervarningarna till mer anpassade efter vilken region dom är i.Körde genom östra Småland och Blekinge igår, mycket snö och rejält halt, mina nya Pirelli dubbdäck fick jobba en del trots min låga hastighet. En större krock i en korsning och några avåkningar löngs vägen.
Ska norr ut nu snart, blir att ta de srörre vägarna det är hård is och ingen röjning eller saltnibg på de mindre ännu.
Bävar för idioterna på E4 som nog tror på löftena att vinterddäck ger dig sommaregenskaper.
-6 grader i Skåne i November är fan inte normalt. Eller borde inte vara det i varje fall Dags att fredagsstrejka för bättre klimat istället för mot förändringar?Fast då bör man ju fråga sig vad det onormala för årstiden är....
Jag misstänker starkt att den trebilskrocken jag passerade nog orsakats av någon med dåliga däck gled ut i vägen för korsande trafik och så dålig avståndshållning.Ändå bra att man har gjort om vädervarningarna till mer anpassade efter vilken region dom är i.
"Snösmockan" och "snökaoset" man ser på nyheterna och inskickade tittarbilder är inte speciellt imponerande men kan så klart ge problem för de som inte är van att hantera det.
Förbannad på VW.
En bil för nästan 600kkr har inte uppvärmd sensorplatta i fronten.
Så efter en kvart i slask så stänger alla hjälpfunktioner av, vilket väl kan gå an, men inte ens den mest rudimentära farthållaren fungerar längre.
Filhållare o sånt klarar man sig ju utan, men när väglaget på E4 är så dåligt att 80-90 är lagom då vill jag gärna ha farthållare för o slippa kramp i benen.
Varmaste vintern i Europa läste jag nånstans .-6 grader i Skåne i November är fan inte normalt. Eller borde inte vara det i varje fall Dags att fredagsstrejka för bättre klimat istället för mot förändringar?
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |