Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hm, min beskrivning var visst undermålig.Är det inte så man svänger?
Lutar så mycket hastigheten man håller kräver för att komma igenom böjen?
Jooo, så man svänger...lutar hojen så mycket man behöver för att ta sig genom böjen....Hm, min beskrivning var visst undermålig.
Tänk dig att föraren "trycker ner" hojen medan överkroppen förblir rak, vertikal, som en lodlinje. Följer alltså inte med i lutningen.
Counterbalancing kallas det visst. Praktiskt vid garagevändning/u-sväng.
...och det bästa är att jag får luta hojen så mycket mer om jag själv sitter som en flaggstång rätt upp.Jooo, så man svänger...lutar hojen så mycket man behöver för att ta sig genom böjen....![]()
Ha ha ha, vad trumpen du låter!...och det bästa är att jag får luta hojen så mycket mer om jag själv sitter som en flaggstång rätt upp.
/He rik
Jag ger upp. När någon bestämt sig så är det bara att lämna. Kan tyvärr inte visualisera det för dig och du tolkar som du gör.
Raka motsatsen till hur man i regn åker på skurna slicks! Hänger ut à la MotoGP ifrån lodrät hoj medan man i 35 km/t puttrar igenom byns rondeller.Kompisen hamnade bakom en förare som nog hade fått fina lutningsvinklar vid en mätning. Han satt rakt upp som en lodlinje och lutade bara hojen, dvs motsatsen till att hänga av.
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |