MickeZX7R
Posör
- Hojen har aldrig tidigare varvat så högt. Någon tänkbar orsak jag bör kika på?Det är för att värma katalysatorn.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
- Hojen har aldrig tidigare varvat så högt. Någon tänkbar orsak jag bör kika på?Det är för att värma katalysatorn.
3000 varv är nog lite högt, ja. Men min surrar också med förhöjd tomgång nån minut vid kallstart.- Hojen har aldrig tidigare varvat så högt. Någon tänkbar orsak jag bör kika på?
- I närheten av "En-massa-spjällhus-som -sitter-ihop-i-en-brygga", alltså. Tack : )En vanlig anledning till övervarv är ju att det suger tjuvluft någonstans, till exempel kring något insugsgummi - men vad som talar mot det är väl att tomgången går ned till anständiga nivåer efter någon minut. Så smart borde inte Din Hynda vara att den själv kompenserar fullt ut för tjuvluft tänker jag, men enklast är väl ändå att kolla att Du inte hat något inläckage kring insugshalsarna.
- Det var hårdvaran jag installerade. Mjukvaran är orörd ännu, eftersom jag kör på Dynojets inbyggda optimerade mapp än sålänge.Står alla värden på noll i pc:n så ska det ju inte vara något värde som är ändrat.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |