Saker man inte visste fanns.. men är det så vanligt förekommande som videon visar?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Saker man inte visste fanns.. men är det så vanligt förekommande som videon visar?
Det går väl knappast att köpa en bil utan ATC/ESP eller liknande?
Nu är väl kanske inte ESP att jämföra med någon form av snökedjor på pneumatik =)Saker man inte visste fanns.. men är det så vanligt förekommande som videon visar?
...Nu är väl kanske inte ESP att jämföra med någon form av snökedjor på pneumatik =)
Orkade inte kolla videon innan.
Det är vanliga slängkedjor.
Har använts i säkert 20-30 år.
Edit: ATC brukar man kalla det system som använder bromsarna och ABSgivarna för att bromsa det slirande hjulet.
Ungefär lika gammalt det.
Möjligen för lastbilar då men ATC kan jag inte komma på en enda tillverkare som förkortar/kallar antispinn på "bilar".
Jag tror inte att någon biltillverkare säljer bilar med enbart ATC.
Använder man systemet på samtliga hjul (inte bara drivhjulen), så kallas det ESP.
Både Saab och Volvo hade dock ATC i något år innan det blev modernt.
Fungerade skitdåligt.
Nu snurrar du till det =) Det var att Förkortningen ATC inte används, på Volvo förk. det TRACS - jobbar enbart med ABS, STC - ABS + elektroniska gasspjället men fortfarande endast Antispinn och när det blev Antisladd så förk. det DSTC. Volvos köpta modeller S/V40 (Mitsubishi Carisma) förkortas Antispinn till DSA.
Vissa bilmärken gav fan i att skriva någon förkortning i bilen utan använde en symbol istället, ex. Ford och SAAB. BMW använder ASR men då mest troligt tänkt som en förkortning från tyska.
När Antisladd blev vedertaget så använder många tillverkare förkortningen för just det på knappen, ex. ESP, DSTC, VDC och DSC. Trots detta är knappen, oftast, enbart avsedd för att koppla ur spinnregleringen men inte sladd.
För att piffa till det ytterliggare har man istället valt att kalla Antisladd för ESC bland lagvrängare inom EU...
Hade inte mercedes en tidig variant med atc och momentbegränsning?ATC använder bara bromsarna på drivhjulen, de flesta antispinnsystem stryper effekten och ESP använder samtliga bromsar för att häva sladd.
På lastbilar är det vanligt med ATC.
Hade inte mercedes en tidig variant med atc och momentbegränsning?
Vet en bekants far som blev stående i en backe med sin nya bil, en backe han kört några hundra gånger med den gamla i halt väglag.
Han beskrev det som att gaspedalen lyftes uppåt tills den var i överläge och stenhård, dagen stängdes systemet av hos handlaren. Detta var nog sisådär 25 år sedan, tror inte det fanns så länge av oklar anledning..
Hur mycket ost är det i ostkaka?
Hur mycket cheese är det i cheesecake?

Hur mycket ost är det i ostkaka?
Hur mycket cheese är det i cheesecake?

.. BMW använder ASR men då mest troligt tänkt som en förkortning från tyska.
PippiT du måste blandat ihop ostkaka med kalvdans/kalvost som är gjord på råmjÖlk. Det kan jag hålla med om är.
Kvällarna innan avresa till GGN är alltid lite stressigt och jäktigt, so...
Nu öppnar vi beställningen av Katalogen 2027. Du säkrar ditt exemplar, s...
Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand Nati...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-fami...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flag...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttond...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskydds...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter deb...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 oc...