Vilka har fått sin Ducati 1199?

  • Thread starter Thread starter H4
  • Start date Start date
Ingen torrkoppling på dessa :)

Nä bara där tappar den lite själ, snart kommer dsg-låda och vorsprung durch emozione...

Jag har inte fått min för jag har inte beställt nån för jag har inte råd men jag är ganska nöjd med vad det blev istället :)

Min skrivbordsbakgrund är fortfarande en Panigale :gnissla
 
Nä bara där tappar den lite själ, snart kommer dsg-låda och vorsprung durch emozione...

Jag har inte fått min för jag har inte beställt nån för jag har inte råd men jag är ganska nöjd med vad det blev istället :)

Min skrivbordsbakgrund är fortfarande en Panigale :gnissla

Har en 1098S, inget fel på torrkopplingen osv. Stör mig inte så mycket på det, är ganska neutral i frågan. Gillar Ducatis, och har gjort det ett bra tag.

Men det är väl jävligt skönt att inte behöva byta remmar varannat år, och att inte behöva byta koppling efter en sådär 1500-2000 mil också.

Känns som en mer plånboksvänlig Ducati än så länge, men vi får se hur det blir med barnsjukdomarna. Ska bli intressant att se. Ryker blått gör den under inkörning, verkar ha överdrivet mjuk lack (repar lätt) och dessutom låter den för mycket för att klara db kraven på banorna. Lite för nervös och levereras med helt fel läge på stötdämparinfästningen (är på F som är race, P funkar bättre).

Men jag ska ha en sån i framtiden ändå!

EDIT: BMW:en är fortfarande snabbare också, men det är totalt ointressant för mig :)
 
Last edited:
Nope, inget här trots att jag var väldigt tydlig mot Tomten. Kanske väntar han bara på en högre spec:ad R-variant först innan han lägger en i min strumpa?
 
Visserligen har ju min far dött, men platsen är ändå inte vakant.

Jag är inte heller beredd att göra det som krävs för att få en sån däringa... :(
Men den är så sjuk snygg så det är nästan man hade tagit emot ett par meter om man hade fått en sån däringa för besväret....
 
Har en kompis som var på väg att beställa den. Han avbröt funderingarna när han kollade försäkringen. Han fyller snart 60 och har kört hoj i många år, de skulle ändå ha 32000 per år...!!!!:brinnerup

Jo, han bor så klart i Tokholm...
 
Marchall här på forumet hade beställt en, dock har det inte setts mycket av honom, men dom blev väl lovade till april, har sett några firmor på blocket som har fått in dom.
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top