Bushido
Skånsk Säckpipsninja
- Gick med
- 9 Sep 2006
- Ort
- Sydöst
- Hoj
- HD Ultra Limited - 19, HD Heritage Softail -03, Yamaha R1 -99, Yamaha RD350YPVS -83 samt en bunt småttingar.
Bra med koppling om man skall köra som jag kör.
Vilket man ju inte skall egentligen, men, äh!
Mycket brutalare med riktig låda och väl trimmat, amerikanare ska ju alltid knattra sådär metalliskt på tomgång osv.![]()
Har du en stadig tomatlåda och gott om pulver så spinner det ändå, tro mig
Sen så har ju de flesta lådor kickdown eller motsvarande, så du kan ju växla i stort set som du vill bara genom att veta hur du ska sköta gasen. Tomatlåda äger
Trodde cheva hade sin gamla 350 som standard i nästan allt litet och big block i de riktiga muskelbilarna, och ford dras ju fortfarande med sin 289 eller vad det nu är. och dodge har sin 318... Min uppfattning är att smallblocks är vanligast i vanliga dödliga bilar och att bigblockarna åkte ner i de riktigt manliga åken. Man ser ju definitivt färre novor med big block än man ser cudor och chargers med dito.

