SilentPlanet
Hatar Gubbar Med Hatt
Tog lös mitt förra helgen och de snurrade jag motsols för att ta bort![]()
tackar, får göra ett nytt försök i morgon & lägga till ett rör då
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tog lös mitt förra helgen och de snurrade jag motsols för att ta bort![]()
tackar, får göra ett nytt försök i morgon & lägga till ett rör då![]()
Någon som vet om 95ans kåpor passar på en 97a cbr900rr? Har hittat en uppsättning kåpor till, tänkte att det kunde va kul att ha 2 färger att byta mellan.
Mathias
Nån som har pejl på det här?: http://sporthoj.com/forum/showthread.php?t=198868
Det är avgassystemet... kommer det med original? Annars verkar priset vettigt, köp å sen ber du nån bestycka om förgasarna med större munstycken så kommer den gå som en raket.den har tydligen nytt helsystem oxå, va det nu är.....jaa....jag e n00b lol
Är den värd 31.000:-?
Är det vettigast att byta bak eller framdrev om man skall dreva ner hojen? Tänkte det vore pricken över i:et på luftburksmodden.

Bak, där kan du labba lite mer och dessutom är det skonsammare mot kedjan (i den mån det nu spelar nån avgörande roll). Tycker själv det är lite smidigare åxå, men jag gjorde det i samband med ett av mina ganska vanligt förekommande däcksbytenÄr det vettigast att byta bak eller framdrev om man skall dreva ner hojen? Tänkte det vore pricken över i:et på luftburksmodden.

Någon som har erfarenhet av förhöjt kåpglas?
Förskönar väl inte hojen direkt! Stor skillnad mot std?
Tycker det gör ganska stor skillnad, väldigt nöjd.Någon som har erfarenhet av förhöjt kåpglas?
Förskönar väl inte hojen direkt! Stor skillnad mot std?
Tycker det gör ganska stor skillnad, väldigt nöjd.
Några mobilbilder på min 929, MRA double bubble:
http://www.sporthoj.com/forum/showpost.php?p=3484539&postcount=872
Lossa den som varje annan mutter, moturs alltså. Däremot sitter den säkert riktigt hårt och det enda sättet kan vara att använda muttermaskin som slår loss den, att segdra för hand räcker inte om den sitter rejält. Är det originalmutterna är det ju dessutom en låsmutter...ne nu får ni ge mej ett 100% rätt svar här![]()
drar åt vänster så det knakade & det blev inte muttern som gav vika
Honda cbr-95

Lossa den som varje annan mutter, moturs alltså. Däremot sitter den säkert riktigt hårt och det enda sättet kan vara att använda muttermaskin som slår loss den, att segdra för hand räcker inte om den sitter rejält. Är det originalmutterna är det ju dessutom en låsmutter...![]()
Du kan ju alltid snitta den med en Dremel eller liknande, så pass att du får i en mejsel och kan bända isär muttern så den släpper från axeln och sedan skruva av den. Men då åker du på att köpa ny mutter... kanske ett mindre problemför trångt för en vinkelslip också![]()

|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |
|
|
Indian Concept Girder – En framtidsvision?
Indian Concept Girder är en... |