Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
ingen har herrarna eller damerna som testat kinakåpor till zx6:an ? går ju att få tag på till en ganska billig penning.
Nu kan även jag vara medlem på SH med gott samvete Halloj!
Har en zx6 från 07, som nu börjat ticka alldeles förfärligt när den är kall, men det slutar när den blir varm. Har hört att kamkedjan tydligen går hädan på tok för lätt på just denna motormodellen. Är det den månntro? Ventilerna är kollade i vintras, men den har förvisso fått gå rätt hårt sedan den kollen. Någon i min umgängeskrets började bubbla om vevlager, men de tystnar väl inte när den blir varm, utan låter då också? Ljudet kommer från högersidan och hojen har nyss passerat 3000 mil.
Kamkedjesträckaren kan behöva motioneras, men kamkedjan tickar inte, den rasslar.
Dags för oljebyte? Hur har temperaturen varit när den har tickat jämfört med när den inte har gjort det?


Vafan, den här tråden sökte ju jag efter utan lycka... Roligt att den fanns då! Är själv stolt ägare till en ZX6R 636 2013 sedan förra veckan.
View attachment 411608
Jaså, du har varit på Hörbergs och shoppat du.![]()
Oljan är bytt för 500 mil sedan, dags igen såklart, men den började ticka smått redan i mitten av sommaren, och sedan eskalerade det.
Menar du tempen på hojen eller ute? Tempen ute har varierat från 25-15 grader, och det har varit samma oavsett. Nu tystnar den när den kommer upp i ca 65-70 grader, innan tystnade den så fort tempen visades, dvs ca 44 grader.
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |