Zero FX-21 (elektrisk motorcykel)

  • Thread starter Thread starter Zeromannen
  • Start date Start date
Men har du bytt till sommarluft?
Det är ju inte konstigt om du kanske har mest fabriksluft kvar i däcken, den är ju från Biltema.
Jag föreslår att du lägger dig på nästan 80% kväve i däcken, det brukar funka, kom förbi så hjälper jag dig mot en ringa kostnad.
 
Yeah, no.

Finns inte ett 100% tätt däck i världen. Kan ni förklara vilket material däcken är gjorda av som är helt tätt? Jag jobbar en del med trycktester av plast och gummi och behöver förslag.

Slanglösa däck läcker också naturligtvis mer än med slang. Förklaringen där är att gummiblandningen i däcken är mindre tät än gummiblandningen i slangen samt att du har en stor tätningsyta mellan fälg och däck.

Med er logik ska man kunna fylla ett däck och köra på det tills man får punka eller byter däck. Nope. Däck med större luftvolym och lägre lufttryck ”håller bättre”. Dels pga att det lägre trycket ger mindre läckage och den större luftvolymen kräver mer luftläckage innan det syns på mätaren. Därför kan man inte säga rakt av att X bar tappar alla hojar under en given tid.

Punktering eller trasig ventil kan det omöjligt vara tal om när man tappar ett helto eller två per månad, då är det materialet i sig som läcker igenom. Vissa sorter är bättre än andra men läcker gör de.

Du har naturligtvis helt rätt i det. Men 1-2 hekto i månaden har då jag aldrig stött på.

Jag har elektronisk däcktryckskontroll på både hoj och bil och brukar inte fylla på annat än vid däcksbyte.
 
Det är absolut inget problem för egen del. Något måste man ju ha att "meka" med. Jag har ju ingen olja som ska kollas, kedja som ska smörjas, ventiler som ska....Det är bara däcktrycket och gummibandet mellan motorn och bakhjulet som är viktigt att hålla koll på.
 
Nyheter
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Back
Top